‚Dcera slona s trusem číslo 21.‘ Záchranáři vrátili opuštěnou Nanii po třech letech k její rodině

Záchranáři našli v září 2017 na západě Afriky opuštěné dehydrované slůně, kterému byly pouhé tři měsíce. O samičku se postarali, pojmenovali ji Nania a pomohli s jejím návratem do přírody v Burkině Faso. Teď se vědcům na základě srovnání DNA slůněte a vzorků trusu sebraných v oblasti podařilo najít její matku a celé stádo, informoval web RTBF.

Ouagadougou/Seattle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slon pralesní (Loxodonta cyclotis) | Zdroj: Profimedia

Hledání rodiny slůněte financoval podle RTBF Mezinárodní fond na ochranu zvířat. Jeho zaměstnanci loni na podzim v dané oblasti sesbírali 17 vzorků trusu.

Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země

Číst článek

Zmraženou zásilku pak poslali na analýzu do laboratoře v americkém městě Seattlu. Letos v únoru přišla dobrá zpráva. „Nania je dcera slona, který vyprodukoval vzorek trusu číslo 21“, píše fond na webu.

Z geografické analýzy vzorků také vyplynulo, že sloní stádo bylo pouhých 200 metrů od oblasti, kde se pohybovala také Nania. Sloni sem chodili ke zdroji vody.

Analýza DNA prozradila, že malá slonice patří k ohroženému druhu slona pralesního (Loxodonta cyclotis). Ten byl vědci až do března považován za poddruh slona afrického.

Navrácení slůněte k rodině by tak mohlo přispět k přežití tohoto ohroženého druhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme