Stádo slonů putující Čínou ztratilo jednoho ze samců. Po 500kilometrové cestě možná zamířilo k domovu

Stádo slonů, které loni nečekaně opustilo přírodní rezervaci na jihu Číny a vydalo se na dlouhý pochod tamní krajinou, se v pátek po dlouhé cestě zastavilo v provincii Jün-nan poté, co se jeden z jeho členů odpojil od zbytku skupiny. Informuje o tom agentura Reuters. Sloni již napříč Čínou urazili 500 kilometrů. Důvod cesty není podle odborníků jasný: osudy stáda, do něhož patří také tři slůňata, ale přilákaly pozornost médií z celého světa.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sloní stádo na farmě poblíž čínského města Kunming, jak ho zachytil dron. | Zdroj: Reuters

Celkem čtrnáct jedinců se zastavilo v lese chvíli poté, co prošlo více než dvoumilionovým městem Jü-si. Sloni navštívili také metropoli provincie Jün-nan Kunming, navzdory pokusům odborníků nasměrovat stádo mimo obydlené území. V minulých dnech se podle čínských státních médií od skupiny odpojil jeden z dospělých sloních samců a nyní putuje o samotě ve vzdálenosti 12 kilometrů od stáda. Podle zpravodajského serveru BBC se stádo otočilo na jihozápad a je možné, že míří domů.

‚Dcera slona s trusem číslo 21.‘ Záchranáři vrátili opuštěnou Nanii po třech letech k její rodině

Číst článek

Sloni zůstávají po celou dobu putování pod drobnohledem nejen odborníků a médií, ale také milionů fanoušků na sociálních sítích. Jejich cestu, na kterou se před 15 měsíci vydali z přírodní rezervace Si-šuang-pan-na nacházející se u čínských hranic s Barmou, v poslední době brzdí nepřízeň počasí.

Možným vysvětlením neobvyklého chování slonů, kteří podle expertů podnikli nejdelší zaznamenanou migraci tohoto druhu v Číně, je postupné nahrazování jejich domovského prostředí zemědělskými plodinami. Rezervace totiž ustupuje polím s banánovníky, čajem i kaučukem. Snahy o zachování druhu v Číně zároveň vedly ke zdvojnásobení počtu jedinců v zemi. Momentálně jich v Číně žije asi 300.

Sloni při své cestě způsobili škody v zemědělství za 6,8 milionu jüanů (22,3 milionu Kč), připomíná ČTK. Stádo mělo původně 16 členů. Dva sloni se ale vrátili domů, zatímco jedno mládě se během cesty narodilo.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme