Také na Slovensku řádí kůrovec. Hmyz poškodil nejvíc stromů od roku 1960

Podkorní hmyz loni na Slovensku poškodil nejvíce lesů za více než půlstoletí, kalamita tak překonala dosavadní maximum z roku 2017. Ve zprávě o lesním hospodářství na to upozornilo slovenské ministerstvo zemědělství. Hlavně státní lesníci jsou v zemi pod Tatrami dlouhodobě ve sporu s ekologickými aktivisty kvůli plošnému kácení stromů i v národních parcích. Kůrovcové kalamitě čelí také čeští lesníci.

Tento článek je více než rok starý.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácet se v parku bude pouze z důvodu bezpečnosti návštěvníků nebo ochranu sousedních lesů na okrajích parku

Podkorní hmyz loni na Slovensku poškodil nejvíce lesů za více než půlstoletí (ilustrační snímek) | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Podkorní hmyz, zejména kůrovec, loni na Slovensku podle materiálu ministerstva poškodil přes 3,8 milionu metrů krychlových dřevní hmoty, což proti roku 2017 představuje nárůst asi o 100 tisíc metrů krychlových. Zároveň jde o nové maximum nejméně od roku 1960.

Těžba dřeva byla loni kvůli kůrovci rekordní, vytěžilo se 26 milionů metrů krychlových

Číst článek

Největší škody způsobil podkorní hmyz na středním a severním Slovensku a tradičně v jehličnatých lesích. Zhruba 365 tisíc metrů krychlových napadeného dřeva nebylo ke konci loňska zpracováno.

Ekologičtí aktivisté na Slovensku dlouhodobě kritizují plošnou těžbu dřeva v lesích, a to nejen stromů napadených kůrovcem. Například v červnu upozornili na případ kácení i 150 let starých zdravých jedlí v Nízkých Tatrách, tamní oblast byla přitom vyznačena pouze pro těžbu kalamitního dřeva.

Návrh zákona

Ekologové také prosazují ponechání přírody v chráněných oblastech vlastnímu vývoji, lesníci včetně ministerstva zemědělství obhajují potřebu zásahu člověka.

Slovenská vláda letos v květnu schválila návrh zákona, který má zamezit zásahům do přírody včetně plošných výrubů lesů v národních parcích bez předchozího souhlasu státních ochranářů. Slovensko má devět národních parků, které zabírají 6,5 procenta rozlohy země.

Kůrovec poškozuje také lesy v České republice. Ministr životního prostředí Richard Brabec letos v červnu řekl, že lesníci čelí největší kůrovcové kalamitě v historii českých zemí. Pokud se naplní krizové scénáře, mohlo by podle ministra být letos napadeno kůrovcem 500 tisíc hektarů smrkových lesů, což je polovina jejich rozlohy v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme