Mládě slona afrického se ve zlínské zoo narodilo mrtvé. Byla to samička a vážila 86 kilogramů

Očekávané mládě slona afrického se v neděli ve zlínské zoologické zahradě narodilo mrtvé, byla to samička s porodní váhou 86 kilogramů. Mělo jít o první slůně africké narozené v Česku. Prvorodička, dvaadvacetiletá slonice Zola, je v pořádku, řekla mluvčí zoo Romana Bujáčková.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínská zoo | Foto: Palickap | Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Sloni afričtí patří ke kriticky ohroženým druhům. Jejich chov je v Česku i Evropě vzácný, zahrady většinou chovají slony indické, kteří jsou ovladatelnější. V České republice chová slony africké vedle zlínské zahrady jen zoo ve Dvoře Králové nad Labem.

Slon Kito uhynul na vrozenou vadu. Jeho srdce bylo příliš malé na tak velké tělo

Číst článek

První umělé oplodnění slonice africké v Česku se uskutečnilo na konci září 2016. Pro oplodnění bylo přivezeno zmražené semeno z francouzské zoo, pocházelo od divokého samce z Afriky. Březost slonic trvá 22 měsíců.

„Samice slona afrického Zola krátce po půlnoci 1. července porodila. Porod proběhl bez problémů, slůně se však narodilo mrtvé. U prvorodiček to bohužel není neobvyklý jev,“ uvedla mluvčí zoo.

Ošetřovatelé a veterináři se na porod pečlivě připravovali a chystali co nejlepší podmínky pro příchod mláděte. Vše konzultovali s nizozemskými kolegy, kteří mají s chovem slonů zkušenosti. Denně například kontrolovali hladinu hormonů, minerálních látek a vitaminů, které jsou důležité pro vývoj plodu a nastávající kojení.

Ve dvorské zoo uhynul slon africký. 14letý Kito byl jediný samec chovaný v Česku

Číst článek

Hodnoty byly v pořádku, uvedla v polovině června zoo. „Několikaleté úsilí celého týmu chovatelů a veterinářů tak bohužel pro tentokrát nevyšlo. Sloni afričtí však stále znamenají budoucnost zlínské zoo. Teď budeme zpracovávat všechny informace a podklady,“ doplnila Bujáčková.

Zahrada chová tři slonice od roku 2003, vedení zoo zpočátku jejich rozmnožování neplánovalo. Samice Kálí, Zola a Ulu pocházejí z Afriky, žádná z nich dosud mládě neměla. Ošetřovatelé slonice na inseminaci připravovali dva roky, spolupracovali s odborníky ze zahraničí. Zola byla pro inseminaci vybrána jako první, neboť byla nejkontaktnější, uvedli už dříve zástupci zoo.

Odchovy slonů afrických nejsou snadné. Podle zoologa Kamila Čiháka se za poslední rok na světě narodilo v zahradách jen pět slůňat, časté jsou problémy při porodu nebo po něm. Ošetřovatelé proto zlínským samicím upravili jídelníček, aby Zola příliš nepřibrala a mládě nebylo velké. Zola přibrala 150 kilogramů, mláďata mají většinou 60 až 100 kilogramů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme