Na vrcholu Sněžky se objevila ochranná síť, má zabránit turistům v poškozování vzácné přírody

Jeden metr vysoká síť na Sněžce oddělila návštěvnický prostor od míst, kde turisté nemají co dělat. Pracovníci Krkonošského národního parku chtějí těmito zábranami ochránit vzácnou horskou přírodu. Nikdy k podobným opatřením ještě nepřistoupili, jenže návštěvnost Krkonoš meziročně stoupá a podle parku přibývá i bezohledných turistů. Na Sněžce budou proto také nově každý den sloužit strážci, kteří budou chování návštěvníků hlídat.

Sněžka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci Správy Krkonošského národního parku na vrcholu Sněžky začali instalovat první ochranné sítě. „Přípravou na tuto akci bylo vlastně oskenování celého vrcholu Sněžky, s tím, že jsme pracovali s fotomapou a naměřili jsme segmenty prakticky od horní stanice lanovky k vyhlídkám až na polské území a zpátky kolem poštovny,“ vysvětlil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný, jak se správa parku na instalaci sítí připravovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z instalování ochranných sítí na vrcholu Sněžky

V místech, kam mají turisté zakázaný přístup, byly umístěny již dříve zábrany v podobě řetězů, nyní přímo nad ně nainstalovali pracovníci parku ochranné sítě. „Tahle síť by už měla být jednoznačnou bariérou, kterou by lidi neměli překonávat,“ uvedl Drahný pro Český rozhlas Hradec Králové.

Kromě mechanických zábran se na vrcholu Sněžky objeví také lavičky. Ve spolupráci s lanovkou jsme vyvezli dvacet dřevěných laviček. Každá váží asi 60 až 80 kilo,” popisoval pracovník parku Michal Skalka.

Sněžka je unikátní biotop

Od začátku hlavní letní turistické sezony se na vrcholu Sněžky budou pravidelně objevovat strážci Krkonošského národního parku. Podle slov ředitele KRNAP Robina Böhnische letos park přistoupil k posílení strážní služby. „Celou sezónu bude přítomen český strážce a bude své služby koordinovat s polskými strážci a s Policií České republiky,“ uvedl pro Český rozhlas Hradec Králové.

Důležité také je, že se rozjede velká informační kampaň v podobě různých informačních letáčků. Ty obdrží turisté na obou lanovkách. Jak na českou Sněžku, tak na polskou Kopu.

„Chtěli bychom v těch letáčcích na lanovkách lidem připomenout, že Sněžka je mimořádně unikátním biotopem nejen v rámci České republiky a Polska, ale střední Evropy obecně. A že na jejím vrcholu rostou rostliny a žijí živočichové, kteří se v některých případech nevyskytují nikde jinde na světě," doplňil Robin Böhnisch.

Situace na vrcholu Sněžky byla už posledních několik let neudržitelná. Návštěvníci v obrovských počtech denně zcela ignorovali řetězové zábrany a piktogramy se zákazem vstupu. Proto jsme museli, spolu s polským KPN, přistoupit k instalaci sítí, které snad ochrání vzácné druhy.

14:04 – 17. 06. 2020

1 9

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme