Stromem roku je Zpívající lípa. ‚Příběh je jedním z důležitějších momentů,‘ říká koordinátorka soutěže

Zpívající nebo taky Lukasova lípa se nově pyšní titulem Strom roku 2021. Roste v obci Telecí na Svitavsku a teď bude soutěžit i s dalšími evropskými stromy. Zhruba 700 let stará lípa se díky vítězství v anketě dočká taky odborného ošetření. Za anketou stojí Nadace Partnerství. Snaží se tak podpořit lidi v aktivní péči o stromy v místě, kde žijí. O soutěži Radiožurnál mluvil s koordinátorkou ankety Strom roku Silvii Zeinerovou Sanžu.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proč myslíte, že se stromem roku stala právě lípa z obce Telecí. Čím lidi, kteří v anketě hlasovali, nejvíc zaujala?
Ze začátku asi svým příběhem. Pak svojí majestátností a krásou. Ale tahle lípa přitahuje pozornost už desetiletí, nebo století. Sedával pod ní Alois Jirásek, Tereza Nováková nebo Bohuslav Martinů. Ale to proč získala první cenu, je určitě neskutečná energie nominujícího týmu, která se přenesla na lidi ze širokého okolí. Uspořádali spoustu akcí a dokázali vytvořit podporu té lípě takhle silnou.

OBRAZEM: Tisíciletý španělský dub čarodějnic je evropským stromem roku. Česká jabloň sedmá

Číst článek

A víte, proč se jí říká zpívající nebo také Lukasova lípa?
Určitě. To je součást příběhu, který je jedním z důležitých momentů při výběru stromů do finále – že za ním stojí silný příběh a silná komunita lidí, kteří ho mají rádi. Ten příběh říká, že na konci 17. století se v dutině lípy ukrýval místní hospodář, který tam přepisoval zakázané žalmy, prozpěvoval si hodně nahlas, protože sám byl hluchý a znělo to, jako kdyby zpíval ten strom, protože on nebyl vidět

Kdo vlastně nejoblíbenější strom roku vybíral? Byli to jen lidé, kteří v anketě hlasovali?
Na začátku je to odborná porota, která vybere 12 finalistů. Ale potom už je to čistě na lidech, kteří mohou být odkudkoliv. Hlasují prostřednictvím DMS nebo portálu darujme. Tím zároveň přispívají na další péči a sázení stromů.

Které další stromy v anketě letos bodovaly?
Zpívající lípa získala skoro 2700 hlasů, o tisícovku míň potom na druhém místě Dubisko valašisko tvrdé z obce Kozlovice a zase téměř o tisícovku méně měl brněnský strom a to smrk ztepilý.

Anketa letos vynesla skoro čtvrt milionu korun – hlasování je totiž pro lidi zpoplatněné. Jak s penězi naložíte?
My ty peníze vezmeme a vložíme je do uzavřeného grantu, který slouží pro finalisty letošní ankety a také „stromy hrdiny“ – to jsou stromy, které jsou nějakým způsobem bezprostředně ohrožené buď zdravotním stavem, nebo lidskou činností. A tyto stromy si budou moci zažádat o finance buďto na výsadby v lokalitách jejich stromů nebo na odborné ošetření.

Zuzana Burešová, aur, eha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme