Stromům v Karlových Varech pomáhají přežít vaky s vodou. Některé ale ani tak letošní sucha nezvládnou

Desítky stromů v Karlových Varech nepřežijí letošní sucho. Nepomáhá ani častější zálivka a speciální vaky s vodou. Přestože zaměstnanci pracují přes léto na dvě směny, některé stromy usychají.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahradník vodní vaky u nových sazenic plní dvakrát týdně

Stromy s vakem na vodu (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas Pardubice

„Seznam máme úplně plný. Většinou při vedrech jsme dva, na dopoledne a odpoledne. Stačíme to objet tak jednou týdně,“ říká Petr Večeřa ze Správy lázeňských parků, který zrovna plní vaky u stromů. Na stejná místa jezdí jednou za týden. Vaky také kontroluje, zda jsou v pořádku a nejsou poškozené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Lázeňských parků v Karlových Varech

„Trpí hlavně stromy, které jsou v zadlážděných plochách, jako jsou ulice. Stromy, které jsou ve volné půdě, jsou na tom o něco lépe,“ říká ředitel Správy lázeňských parků v Karlových Varech Miroslav Kučera. Kvůli dlouhodobému suchu bez deště tak museli ke stromům dát vaky a zalévat je, aby udrželi stromy při životě.

Doplňuje, že bez vaků by stromy určitě uschly. „Efektivita dodávky vody je významná. Strom, o který pečujete a hýčkáte ho, pak nemá potřebu kořeny hledat vodu ve spodních vrstvách, protože ji dostane,“ popisuje Kučera.

Na druhou stranu upozorňuje, že takovou péčí si mohou zadělávat na problém. „Pokud ty stromy přestaneme zalévat, tak uschnou.“

Stromy jako přírodní klimatizace, ulice jich pomáhají ochlazovat desetitisíce. Některé ale selhávají

Číst článek

Vaků mají v Karlových Varech rozhozeno asi 450. Ošetřovat a zalévat stromy i přesto stíhají jen tak tak.

„Od ledna jezdí tři malé kropičky. Teď posilujeme i velkou kropičkou, která stříká na keřové skupiny, na kterých je vidět, že se jim kroutí suchem listy. To se stříká na široko,“ říká Kučera. Malé kropicí vozy pak zalévají hlavně letničky a trvalky. Další se pak starají jen o plnění vaků.

Za den tak řidiči malých cisteren udělají podle ředitele Správy lázeňských parků minimálně sedm nebo osm. Začínají vždy brzy ráno.

Správa proto zkouší do centra města sázet takové odrůdy stromů, které jsou vůči velkému suchu odolné.  

Andrea Strohmaierová, ban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme