Fotograf při bouřce nad Brnem zachytil podle odborníků vzácný blesk. Snímek mají za raritu

Brněnskému fotografovi Pavlu Gabzdylovi se pravděpodobně podařilo zachytit na snímku vzácný stuhový blesk, který má širší kanál s několika výboji. Objevil jej na záběru, který pořídil při silné červencové bouřce. Původně si myslel, že je záběr rozmazaný, odborníci ale pokládají snímek za raritu, informovala ve středu novináře Hvězdárna a planetárium Brno, kde Gabzdyl pracuje v dramaturgickém oddělení.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnskému fotografovi Pavlu Gabzdylovi se pravděpodobně podařilo zachytit na snímku vzácný stuhový blesk | Foto: Pavel Gabzdyl | Zdroj: ČTK

Fotografování blesků se Gabzdyl věnuje mnoho let. Snímek, který pořídil večer 25. července, ovšem překvapil i jeho.

„Zprvu jsem myslel, že špatně vidím. Pak, že jsem drcnul do foťáku nebo že nastal nějaký technický problém. Ale když jsem se podíval blíž, viděl jsem, že rozostřený je jenom blesk. A když jsem ten čtyřnásobný blesk našel i na okraji snímku z druhého fotoaparátu s trochu jiným objektivem, došlo mi, že jde o skutečný jev,“ popsal Gabzdyl.

NASA letos podruhé publikovala fotografii opavské univerzity. Autor ji pořídil u nádrže Seč

Číst článek

Fotografii zkoumal s kolegy z brněnské hvězdárny a zjistil, že výboje nemají zcela totožné dráhy a zároveň se sbíhají do jednoho bodu. Poté, co snímek umístil na facebook, jej zájemci o meteorologii upozornili, že možná zachytil vzácný stuhový blesk. Gabzdyl tak snímek poslal na portál in-pocasi.cz, který potvrdil, že jde nejspíš o raritu.

Stuhový blesk má širší kanál než typický čárový blesk, tvoří jej několik zpětných výbojů. „Jde o poměrně vzácnou událost, kterou se hlavně v dřívější době podařilo fotograficky zachytit jen velmi výjimečně. To vedlo určitou skupinu odborníků i k názoru, že ve skutečnosti jde o chybný fotografický záznam, který je způsoben pohybem fotografického přístroje,“ vysvětlil na portálu in-pocasi.cz Michal Žák z Katedry meteorologie a ochrany prostředí Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Při téže bouřce na nedaleké meteorologické stanici v Brně-Tuřanech naměřili náraz větru dosahující až 90 kilometrů v hodině, což je rychlost, při které už může docházet k bočnímu posunutí bleskového kanálu při jednotlivých zpětných výbojích. Na fotce s delší expozicí tak blesk působí „rozmazaně“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme