Francie a Španělsko mají potíže s nedostatkem vody už i v zimě. Může být ještě větší sucho než loni

Nedávná zpráva OSN varovala, že zásoby vody ve světě jsou stále víc ohroženy nadměrnou „upíří“ spotřebou. Podle Technické univerzity v rakouském Štýrském Hradci zažívá Evropa sucho už od roku 2018 a vědci zdůrazňují, že situace je „velmi ošidná“. Evropské země mají potíže s nedostatkem vody už i v zimě. Málo deště a sněhu znamená, že zásoby vody se nedoplňují ani v tomto většinou vlhkém období, upozorňuje server Euronews.

Tento článek je více než rok starý.

Svět ve 20 minutách Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na vysychající řeku Garonne ve francouzském Toulouse

Pohled na vysychající řeku Garonne ve francouzském Toulouse | Zdroj: Profimedia

Aktuální situace zvyšuje podle Střediska společného výzkumu (JRC) obavy z nedostatku zásob vody pro lidskou spotřebu, zemědělství a výrobu energie v severní Itálii, Francii a Španělsku. Navíc může Evropa a Středomoří letos zažít další extrémní léto.

Evropská komise varuje, že možná bude ještě větší sucho než v předchozích letech a rozhodující pro další vývoj budou srážky v nadcházejících týdnech, jak informuje web Euronews.

Sucho, vlny veder i mrazy, když už rostliny kvetou. To jsou změny klimatu v Česku, popisuje vědec Trnka

Číst článek

Francie překonala 20. února rekord dvaatřiceti po sobě jdoucích dnů bez deště. Měla nejsušší zimu za více než 60 let. Ve Francouzských Alpách, Pyrenejích a dalších pohořích také napadlo mnohem méně sněhu, než je běžné.

Sníh má přitom zásadní význam pro naplnění řek a vodních nádrží. Skoro všechny francouzské departementy postihla vloni omezení dodávek vody a 700 obcí mělo potíže s dodávkami vody pitné.

Jedním ze zkoumaných řešení je ve Francii recyklace většího množství odpadních vod. Recyklační systém má dnes jen 77 z 33 tisíc čistíren odpadních vod v zemi a podle ministra životního prostředí je nutné jejich počet zvýšit. Šéf resortu už také vybídl stovku prefektů departementů, aby vzhledem k situaci letos zavedli omezení spotřeby vody.

Ohrožená Barcelona

V severovýchodním Španělsku už sucho dosáhlo mimořádných rozměrů, hlásí tamější meteorologická služba Aemet. Země měla tři roky po sobě vysoké teploty a málo srážek. Ohroženy jsou tak zásoby pitné vody pro šest milionů obyvatel oblasti Barcelony.

Přehradní nádrž Sau je na pouhých devíti procentech své kapacity a odborníci z ní už vylovili ryby, aby se neudusily. Vodu nakonec odvedli do jiné nádrže, aby se nezkazila a nepřestala být pitná.

Letos v zimě se podmínky sice trochu zlepšily, ale sucho ve Španělsku trvá. Situace je kritická v Katalánsku, kde je hladina vody v přehradách hluboko pod průměrem. Už teď platí omezení spotřeby vody pro zemědělce a průmysl a obyvatelé nesmějí pitnou vodou umývat auta a napouštět bazény.

Stav nouze v Itálii

Jednou ze zemí nejvíc postiženou suchem byla minulý rok Itálie a vláda vyhlásila v pěti regionech stav nouze. Nejdelší italská řeka Pád zažila nejhorší sucho za posledních 70 let a nedostatek vody pocítila všechna odvětví.

Ministerstvo životního prostředí ve Francii varuje před nedostatkem podzemních vod

Číst článek

Letos mohou obyvatelé oblastí ohrožených suchem, jako je Lombardie nebo Piemont, čelit po suché zimě dalším omezením. Na severu vyschlo Gardské jezero a kvůli nízké hladině vody už nelze proplouvat na člunech Benátkami.

Nedostatek srážek a vedro však nejsou jedinými problémy. Itálie čerpá víc vody než kterákoli jiná země Evropské unie z jezer, řek a nádrží, uvádí italský Národní statistický ústav (ISTAT).

Nedávno upozornil, že z italských akvaduktů v roce 2020 uniklo až 42 procent přiváděné vody, nejvíc co kdy ústav zaznamenal. Každé čtvrté město přišlo o více než polovinu vody kvůli únikům.

Po loňském bezprecedentním nouzovém stavu si Itálie nemůže dovolit vodou plýtvat. Premiérka Giorgia Meloniová nedávno řekla poslancům, že vláda chystá národní vodohospodářský plán, který bude obsahovat i zlepšení infrastruktury a osvětovou kampaň o nutnosti vodou šetřit.

Ministr životního prostředí Gilberto Pichetto Fratin dodal, že vláda na boj s nedostatkem vody uvolní skoro osm miliard eur, uzavírá server Euronews.

Gita Zbavitelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme