Současné sucho je letos nejrozsáhlejší, tvrdí vědci. Nejhorší stupně hlásí už 11 procent území Česka

Kvůli vysokým teplotám a slabým srážkám posledních dnů se zvětšuje v Česku rozsah zemědělského sucha, tedy sucha v půdě do jednoho metru. Letos jde o dosud největší rozsah sucha. Podle webu Intersucho zaznamenali dva nejhorší stupně sucha v neděli už na 11 procentech území. Sucho není na 12 procentech území a paradoxně jde o území jižní Moravy a západní části středních Čech, což jsou obecně sušší oblasti, vyplývá z údajů na webu Intersucho.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sucho (ilustrační foto)

Sucho se podle vědců bude rozšiřovat i v dalších dnech (ilustrační foto) | Foto: Marie Starostová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vědci hodnotí míru sucha v půdě do jednoho metru na základě poměru aktuální situace s průměrnou situací v letech 1961 až 2010. To, že je jižní Morava na mapě míry sucha z velké části bílá, tedy neznamená, že by na jižní Moravě byl nyní dostatek vody v půdě, jen jde o situaci, která je v tomto období běžná.

Dánsko sužuje nejhorší sucho od roku 2006. Bez deště je severská země už dva týdny

Číst článek

Při pohledu na mapu nasycenosti půdy je na tom jižní Morava nejhůře společně s Polabím a Poohřím. Proti průměrnému nasycení půdy v tomto období však panuje nejhorší situace v severní polovině republiky na východ od Prahy. Nejintenzivněji je suchem zasažené Podkrkonoší a prakticky celý Královéhradecký kraj.

Podle klimatologa z Ústavu výzkumu globální změny Pavla Zahradníčka v červnu pršelo převážně z přeháněk a bouřek, které mají výrazně lokální charakter, proto se může situace lokálně lišit. Intenzivnější déletrvající deště se Česku v červnu zatím vyhýbaly.

Sucho se bude rozšiřovat

„Nejvíce srážek spadlo v minulém týdnu v oblasti Jeseníků a na jihozápadě republiky, a to okolo 30 milimetrů za týden. Na většině území napršelo většinou jen do deseti milimetrů. Půdní sucho se bude v dalších deseti dnech rozšiřovat, i když díky očekávaným přeháňkám z bouřek se čeká velká prostorová proměnlivost. I tak platí, že až na 80 procentech území republiky se bude v dalších deseti dnech vyskytovat sucho,“ uvedli tvůrci projektu Intersucho.

V červnu se také kvůli nedostatku vody zhoršil v některých regionech odhad zemědělců, jak sucho dopadne na úrodu. Nejhorší predikci mají sedláci z Mostecka, Lounska a Pardubicka, kteří očekávají ztrátu na výnosech přes 40 procent. Ztrátu mezi 30 až 40 procenty očekávají zemědělci v části Plzeňska, na Karlovarsku a na Litoměřicku.

Naopak na jižní Moravě, která se potýká se suchem víceméně již každý rok, letos v dubnu a v květnu dostatečně pršelo a současný nedostatek vody už není pro rostliny tak kritický, jako by byl na jaře. Větší dopad má červnové sucho na jařiny a také na pícniny, které po první seči dostatečně nerostou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme