Bioklimatolog: V řekách je hladina jako na vrcholu léta, mělčí studny jsou bez vody. Bouřky vše nezvrátí

Nezvykle vysoké teploty v dubnu, spíše teplá zima s nedostatkem sněhu a k tomu loňské sucho jsou důvody současného sucha, které se začíná projevovat stále silněji. Řekl to bioklimatolog a jeden z tvůrců projektu Intersucho Miroslav Trnka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zalévání, zahrada, sucho (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

V řekách a potocích je podle něj tolik vody jako ve vrcholném létě a mělčí studny se ocitají bez vody. „Na to, že je duben, máme nesezónně nízké zásoby,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus tvůrce projektu Intersucho Miroslav Trnka.

Zemědělské porosty na tom ještě nejsou kriticky, ale od minulého týdne už někteří zemědělci i družicová data hlásí první známky jejich ohrožení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V řekách je hladina jako na vrcholu léta, mělčí studny jsou bez vody. Bouřky vše nezvrátí, říká pro Český rozhlas Plus bioklimatolog Miroslav Trnka

„Největší anomálii v zásobě vody v půdě oproti obvyklému stavu vidíme v jižních Čechách a Moravskoslezském kraji. Nicméně zasažena je Vysočina, část Jihomoravského kraje. A tam vidíme už i první dopady na zemědělské plodiny. Hlavně na ty, které byly vysety na jaře a nedostaly jarní vláhu,“ doplňuje Trnka.

O výnosech podle něj rozhodnou tři první květnové týdny. Předpověď srážek do 10. května je přitom špatná, pršet prakticky nemá, i když to se stále ještě může změnit.

„Aktuálně se kumulují dopady loňska, zimy i teplého dubna. Problém je hlavně, jak říkáme, jižně od dálnice D1. Tedy v jižních Čechách, na Vysočině a na jižní Moravě a nově i v Moravskoslezském kraji. K tomu se ještě přidružila během zimy východní polovina území, kde během zimy nedosáhla sněhová pokrývka ani 40 procent normálního stavu,“ řekl ČTK Trnka.

Zásoby spodní vody se nedoplnily

Vzhledem k tomu, že v zimě spadlo málo srážek a místo sněhu častěji pršelo, je zásoba vody na jaře menší.

Od Velikonoc bez vody. Menším obcím postiženým suchem mají pomoci státní dotace

Číst článek

„Proto byl půdní profil na začátku jara nedosycený. Nešlo o nic tragického, ale nedoplnily se zásoby spodní vody, a to je mnohem vážnější. Na teplý duben rostliny reagovaly bouřlivým rozvojem. Zatím vodu měly a ještě mají ze zimní vláhy, ale ta už v povrchové vrstvě místy došla nebo rychle dochází,“ řekl bioklimatolog.

Problém zatím neměly ozimé plodiny, které mají kořeny hlouběji, ale na jaře seté plodiny už si na vodu v hlubších vrstvách půdy nesáhly, a tak místy buď zasychaly, případně vůbec nevzešly.

„Teď se to začíná lámat. A i když mají přijít bouřky, tak to nejspíš nebude stačit na zvrat současné situace, obzvláště například v jižních Čechách,“ poznamenal Trnka. Deficit se bude naopak spíše prohlubovat.

null

null

„V nejbližších deseti dnech nevidíme prostor pro výrazné zlepšení. Celá Morava a střední a jižní Čechy mají podle naší dlouhodobé prognózy dělané na základě statistik jen deseti- až dvacetiprocentní šanci, že bude v půdě na konci května normální objem vláhy,“ řekl Trnka.

O fatálních dopadech na zemědělské výnosy zatím nelze mluvit, ale po několika týdnech zlepšování kondice vegetace a jejího bujného růstu přišly minulý týden od zpravodajů projektu Intersucho i ze satelitních dat poprvé informace, že se začíná horšit. „Jsou i okresy, kde už to začíná být výraznější,“ řekl Trnka.

'Dramaticky vysychá celá republika'

O suchu se ve středu při návštěvě vlády na jižní Moravě zmínil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Začíná se výrazně přibližovat situace, že letošek by mohl být krizový rok z pohledu sucha, skutečně dramaticky vysychá celá republika,“ řekl. Vyhlásil dotační výzvu pro obce na hledání a budování nových zdrojů pitné vody. Ministerstvo rozdělí 600 milionů korun.

Intersucho je společný projekt Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe, Mendelovy univerzity v Brně a Státního pozemkového úřadu. Sleduje stav sucha v Česku. Intersucho sleduje zemědělské sucho z „tvrdých“ měřitelných dat, zároveň do tvorby výrazně vstupují agronomové zemědělských podniků jako zpravodajové z katastrů, na nichž hospodaří. Snahou je dělat ještě lepší předpověď sucha v ČR a dostat ji přímo k zemědělcům, kteří si mohou s ohledem na vlhkost půdy lépe naplánovat polní práce.

ldo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme