Kůrovec vyhání z lesů na Českobudějovicku srnčí zvěř. Lesníci se obávají velkých škod

Srnčí zvěř se stěhuje z některých lesů na jihu Čech, kde se těží kvůli kůrovci. Se stromy totiž mizí i její úkryty. Zvěř proto hledá nová místa i několik kilometrů vzdálená od původní lokality.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: DerWeg | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain (5008269),©

„Dříve tady byl vzrostlý smrkový les, ve kterém se nacházela spousta srnčí zvěře, teď je tady kalamitní paseka,“ popisuje na lesní cestě za sídlištěm Máj v Českých Budějovicích Jaroslav Hütter, lesník společnosti Lesy a rybníky města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kůrovec vyhání z lesů na Českobudějovicku srnčí zvěř. Lesníci se obávají velkých škod. Natáčela Jitka Cibulová Vokatá

„Kdykoli jsem dříve před kůrovcovou kalamitou v těchto lesích procházel, tak jsem pravidelně potkával lesní zvěř. Nyní zeje les prázdnotou. Zvěř tady ztratila své přirozené podmínky pro život,“ dodává pro Radiožurnál.

Zvěř se má do těchto míst vrátit na konci léta. Pro lesníky to ale paradoxně znamená další problém.

„Zvěř se sem vrátí, když zemědělci sklidí plodiny na polích. Tady už ale budou nově vysazené stromky. A když se zvěř vrátí do lesa, tak okouše letošní výhony, a strom tak zbrzdí o několik let,“ vysvětluje Martin Mácha, šéf myslivosti společnosti Lesy a rybníky Budějovic.

Pro myslivce to bude znamenat více starostí i práce. „Těmto lokalitám se budeme muset více věnovat. Budeme zde muset více lovit zvěř, abychom jejich stav redukovali,“ doplňuje Mácha.

V lokalitách, kde se nyní zvěř koncentruje, může napáchat větší škody jak na poli, tak na lesních porostech.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme