V Dendrologické zahradě v Průhonicích vysadili stromy, které odolají suchu ve městech

Vědci z Výzkumného ústavu Silva Taroucy založili takzvanou Stezku sucha. Uvidíte na ní stromy pro budoucnost - stromy, které snesou i sucho v městském prostředí.

Průhonice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ambroň západní

Ambroň západní | Foto: Daniel Mrázek

„Je to výběr dřevin hlavně pro městskou zeleň,“ popisuje Zdeněk Kiesenbauer z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vědci hledají dřeviny, které ve městech odolají suchu

„Pokud totiž budeme mít klimatické problémy, a už dneska je máme ve městech, tak musíme hledat vhodné dřeviny. Ideální by byly kaktusy, ale s nadsázkou je třeba říct, že tato Ambroň západní nemá ke kaktusům zase tak daleko,“ směje se Kiesenbauer.

V Průhonicích mají mladé dřeviny, které pocházejí z přední Asie, střední Číny, ale i dalších lokalit, a jsou určeny pro budoucí Stezku sucha.

Zhruba šedesát druhů dřevin je zde v současnosti vysazeno jako mladá sadba, vzrostlé keře uvidíte v Dendrologické zahradě už příští rok v létě, stromům to bude trvat asi 15 let. Jednotlivé druhy stromů se odlišují tvarem korun a především se liší podzimním zbarvením. Ze všech ovšem vyroste pěkný strom, který dává stín.

Vyasfaltovaná ulice, nebo kostky pod stromy? Teploty se liší až o 30 stupňů, ukazuje termokamera

Číst článek

Vědci budou na stromech sledovat především jejich zdravotní stav, ale také vývoj - jak rychle porostou. Primární bude reakce stromů na škůdce a choroby a také jejich vztah ke klimatu.

Řada dřevin totiž může mít problémy například s pozdními mrazy. Vědci tedy musejí vyloučit dřeviny, u kterých by takové podmínky byly rizikové.

Bude je také zajímat, jaká invazní rizika stromy znamenají, ale také to, jestli budou dělat v ulicích velký nepořádek kvůli svým velkým listům nebo plodům.

Vysazování tradičních druhů stromů v ulicích je ale důležité už dnes. Nadace Partnerství chce v rámci projektu Sázíme budoucnost vysadit 10 milionů stromů. Zapojit se do něj můžete i vy, projekt je dotačně podpořen ministerstvem životního prostředí.

Marek Kuchařík, Daniel Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme