,Pralesní specialista.‘ Na Šumavě po víc než sto letech zaznamenali výskyt vzácného brouka

Na Šumavě se opět vyskytuje vzácný kornatec velký. Desítky kusů tohoto černého brouka objevili ekologové v oblasti Medvědí stezky na Stožecku, v okolí Hučiny a v masivu Třístoličníku.

Šumava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jednotlivých lokalitách zaznamenali vědci řádově desítky kusů tohoto brouka. | Foto: Jiří Procházka | Zdroj: Národní park Šumava

„Kornatec velký je pralesní specialista, který se vyskytuje pouze v oblasti se stojícími torzy suchých jedlí nebo smrků, která jsou kolonizována houbami Tato torza navíc musí být alespoň deset let odumřelá a nejlépe odsluněná, vyhovují mu tedy místa, kde umírá více stromů najednou,“ vysvětluje mluvčí národního parku Jan Dvořák.

Na Šumavě roste přirozeně nový les, ukazují vědci. Bezzásahová zóna představuje riziko, tvrdí kraj

Číst článek

V České republice se kornatec vyskytuje už jen v Žofínském pralese a Moravskoslezských Beskydech. Poslední záznamy o jeho výskytu na Šumavě jsou z počátku minulého století.

„O kornatci velkém na území Národního parku Šumava máme poslední záznamy někdy z let 1905 až 1907. Současný první nález byl loni v oblasti Medvědí stezky, následný monitoring v letošním roce potvrdil silnou populaci v okolí Hučiny a v masivu Třístoličníku,“ dodává Jan Dvořák.

Na jednotlivých lokalitách zaznamenali vědci řádově desítky kusů tohoto brouka.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme