Švýcarské ledovce za posledních pět let přišly o desetinu objemu. Do konce století jich většina vymizí

Švýcarské ledovce přišly v posledních pěti letech o deset procent svého objemu, upozornila v úterý švýcarská akademie přírodních věd. Autoři nové studie monitorovali 20 alpských ledovců a naměřené hodnoty podle agentury AFP nemají v posledních 100 letech obdoby.

Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ledovce ve Švýcarsku roztávají (ilustrační foto) | Foto: Free-Photos | Zdroj: Pixabay License

Intenzita tání dosáhla během uplynulého léta kvůli několika vlnám veder „rekordní úrovně“, uvádí švýcarští experti na kryosféru. Přitom tomu předcházela zima bohatá na sněhové srážky a velmi studený měsíc leden.

‚Kdy jindy než teď.‘ Česká bioložka vyráží na expedici zkoumat rychle tající tropické ledovce

Číst článek

Opakoval se však scénář z předchozího roku a ani nadprůměrná jarní vrstva sněhu nevyvážila mimořádně teplé letní měsíce.

Během dvou parných týdnů na konci června a července ze švýcarských ledovců odtály masy sněhu a ledu odpovídající národní roční spotřebě pitné vody v alpské konfederaci.

Tání pokračovalo až do začátku září a za posledních 12 měsících tak švýcarské ledovce přišly přibližně o dvě procenta objemu. V součtu posledních pěti let přesáhl úbytek deset procent a byl tedy nejvýraznější za více než 100 let těchto měření.

Podle loňských údajů akademie věd ve švýcarských Alpách leží přibližně 1500 ledovců. Vysoká škola technická v Curychu nedávno uvedla, že alpským ledovcům hrozí do konce století více než 90procentní úbytek objemu, nedojde-li k omezení emisí skleníkových plynů, které stojí za oteplováním světového klimatu.

Ve Švýcarsku podle vědců od roku 1850 zcela roztálo více než 500 ledovců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme