Sýček je v Česku na pokraji vyhynutí. Může za to hlavně intenzivní zemědělství

Sýček obecný je v Česku na pokraji vyhynutí. Zbývá tu už jen okolo sto dvaceti párů tohoto druhu. Ministerstvo životního prostředí proto spustilo záchranný program, který mimo jiné zajistí sýčkovi bezpečné rozmnožování a hnízdění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýček obecný

Sýček obecný | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Trebol-a

Ještě před sto lety žily v republice desítky tisíc párů sýčka obecného. Teď je tento ohrožený druh jen v severozápadních Čechách. Může za to hlavně intenzivní zemědělství.

Řidiči, pozor sysel. Kriticky ohrožené hlodavce chrání u Mohelna retardéry za 300 tisíc

Číst článek

„Doplatili na to, že z krajiny zmizel velký hmyz, který tvoří velkou část jejich potravy, a na to, že se tráví hlodavci,“ říká pro Radiožurnál Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické.

Ornitologové mají obavy z plánovaného opětovného povolení jedu na hraboše Stutox II ministerstvem zemědělství. 

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský ale bude podle mluvčí Ivany Krškové kontrolovat všechna místa, kde budou chtít zemědělci jed aplikovat. „Aplikace Stutox ani v severozápadních Čechách nepovede k úmrtí při zhroucení tamní populace sýčka,“ ujišťuje.

Kromě sýčka je v Česku na pokraji vyhynutí třeba i drop velký nebo raroh velký.

Nikola Kopáčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme