Boj o místo k hnízdění. Lejsci se přestali vracet do Afriky a sýkorky je v budkách často uklovou

Sýkorky vnímáme jako roztomilé ptáčky, které hlavně teď v zimě rádi pozorujeme na krmítkách. Jenže zdání klame a sýkorky se mohou projevit jako nelítostní agresoři. Své o tom vědí lejsci, kteří se sýkorkami prohrávají boje o hnízdní dutiny. Dozvídáme se o tom ze studie nizozemských vědců.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sýkora koňadra

sýkora koňadra | Foto: Fotobanka Profimedia

Sýkorky a lejsci se čím dál více potkávají, což ornitologové z univerzity v nizozemském Groningenu připisují klimatickým změnám. Oba ptačí druhy jsou závislé na dutinách – buď ve starých stromech, nebo lidmi vytvořených budkách. Za běžných okolností by takovou dutinu nejdřív měly využít sýkorky, které přes zimu zůstávají ve své domovině. Jak vyvedou mláďata, dutinu opustí a uvolní ji lejskům, kteří se vrací ze zimoviště v Africe.

Jenže s oteplujícím se klimatem se lejsci vrací dřív a tak o dutiny svádí boje, obzvláště v oblastech, kde dutin není dost.

Velké sčítání ptáků. Na krmítkách jich lidé zaznamenali 249 tisíc, nejčastější jsou sýkorky

Číst článek

Ke konfliktu může dojít i tehdy, kdy lejsek špatně odhadne situaci. „Sýkory kladou každý den jedno vajíčko, které pak přikryjí a odejdou. Lejsek si myslí, že ta dutina je volná. Avšak sýkora se mezitím objeví a právě takto dochází nejčastěji ke konfliktu,“ vysvětluje situaci ornitolog Peter Adamík z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. 

Větší hmotnost, silný zobák

Pokud ke střetu těchto dvou ptačích druhů dojde ve vzduchu, má větší šance lejsek. Je to zdatný lovec, navíc je lehký a dokáže dobře manévrovat. Jenže v budce nemá proti sýkorkám prakticky žádnou šanci. Sýkorka je těžší a má pevný a silný zobák, kterým lejska uklove k smrti. I když sýkorka vypadá na krmítku roztomile, je to od přírody agresivní pták.

Pro populaci lejsků by to však existenčně nemělo být nijak nebezpečné. K těmto soubojům dochází jen výjimečně. Většinou je totiž dutin dostatek a lejsci si samozřejmě radši najdou nějakou neobydlenou. A pokud už k tomu souboji dojde, obětí je jen sameček. Dorazí k dutině jako první a chce do ní vlákat samičku, se kterou by se spářil. Pokud sameček boj se sýkorkou prohraje, samička si jednoduše najde jiného samečka v jiné dutině. O samečky není u lejsků nouze.

Někteří ptáci mění své zimoviště v závislosti na počasí. V nových lokalitách můžou způsobit škody

Číst článek

Bojují i české sýkorky

Zmiňovaný nizozemský výzkum potvrdil to, co ornitologové zjistili už asi v padesátých letech a dochází k tomu prakticky všude, kde tyto ptačí druhy žijí. Včetně našeho území.

Nejčastěji to bývá v lužních lesích v nížinách, kde je velké množství sýkorek i lejsků a zároveň málo dutin. Ve vyšších nadmořských výškách je dutin více a současně se tam zahnizďuje méně ptáků. Důležité je také aktuální počasí. Boje o dutiny můžeme pozorovat, pokud je třeba chladný březen, kvůli kterému sýkorky zahnízdí pozdě. Ale zároveň se rychle oteplí a lejsci se vrátí dřív.

V Česku jich žije několik druhů. „Lejsek bělokrký žije více v nížinách, lejsek černohlavý ve vyšších polohách. Důležité jsou pro ně prosvětlené lesy, potřebují rozhled mezi korunami stromů,“ doplňuje ornitolog.

Jak intenzivní boj mezi sýkorkami a lejsky letos bude, zjistíme v dubnu. Hnízdní dutiny sýkorky zpravidla obsazují na jeho začátku, lejsci přilétají v polovině. Vše se bude podle ornitologů odvíjet od toho, jak moc a jak dlouho se jejich zájmy budou překrývat.

Daniel Mrázek, anj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme