Do kolonie chráněných syslů v Mladé Boleslavi někdo navezl suť a zeminu. Případ řeší policie

České inspekci životního prostředí se nelíbí, že stavaři navezli v Mladé Boleslavi zeminu na místa, kde žije chráněný sysel obecný. Podala proto trestní oznámení na neznámého pachatele. Lokalita nazvaná Sahara je v rámci celého Česka jedním z nejvýznamnějších syslích stanovišť. Navíc jde o místo, které je přírodní památkou.

Mladá Boleslav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V syslí lokalitě se objevil navezený stavební materiál a hromady hlíny. „Určitě s tím nesouhlasíme, protože jde o přírodní památku, kde žijí kriticky ohrožení živočichové syslové obecní,“ říká pro Český rozhlas Region vedoucí mladoboleslavských ochránců přírody Milada Vrbová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Syslí kolonii v Mladé Boleslavi trápí navezený stavební materiál a hromady hlíny. Natáčel Radek Duchoň

„Je to lokalita, kde syslů ubývá. Takže tento prostor se ještě zmenšuje, přírodní památka je okleštěna řadou jiných objektů a tento prostor je teď ještě snížený o haldu nějakých nepořádků, sutě, odpadu. To jim určitě nepomáhá,“ dodává.

Dělníci na Sahaře staví obytný řadový dům a zemina je navezena hned na několika místech. Naskládaný nebo poházený je i stavební materiál – třeba cihly, betonové skruže nebo další části kanalizace.

Mluvčí České inspekce životního prostředí Jiří Ovečka Radiožurnálu potvrdil, že už případ šetří policisté: „Česká inspekce životního prostředí obdržela informaci od Okresního státního zastupitelství v Mladé Boleslavi, že její podání bylo postoupeno s pokynem policejnímu orgánu Policie České republiky oddělení obecné a hospodářské kriminality Mladá Boleslav.“

Norimberská zoo vypustila do české přírody 19 syslů. Ohroženému druhu se v Česku dříve velice dařilo

Číst článek

Policie musí zjistit, zda se skutečně stal trestný čin a kdo ho má případně na svědomí – jestli majitel pozemku, stavař nebo třeba někdo, kdo má pozemek pronajatý.

„Kriminalisté přijali trestní oznámení týkající se uhynulých syslů v Bezděčíně. V současné chvíli je věc na samém počátku vyšetřování,“ doplňuje policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

Pokuta od magistrátu

Kvůli navezenému materiálu už dal pokutu mladoboleslavský magistrát. Jeho mluvčí Šárka Charouskouvá ale nemůže říct kvůli zákonu komu a v jaké výši.

„Pokuta byla skutečně uložena, ale nikoliv za usmrcení syslů, protože tato skutečnost nebyla prokázána. Pokuta byla uložena za škodlivé zasahování do biotopu a přirozeného vývoje zvlášť chráněných živočichů,“ upřesnila.

Dané území je přírodní památkou, a navíc pod chráněnou Naturou 2000 jako evropsky významná lokalita. Ochranáři odhadli, že tam žije okolo stovky jedinců sysla obecného.

Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme