Řidiči, pozor sysel. Kriticky ohrožené hlodavce chrání u Mohelna retardéry za 300 tisíc

Populace syslů u Mohelenské hadcové stepi dál vymírá pod koly aut. Hlodavci začali před pár lety přebíhat silničku vedoucí ke kempu. Mnozí ale cestu nepřežili. Už loni správci stepi na místo postavili unikátní dopravní značku „Pozor sysel“. A mysleli si, že řidiči zpomalí. Jenže to se nestalo. Na cestu proto přibyly čtyři retardéry.

Mohelno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor, sysel. Hlodavce za Mohelnem na Třebíčsku chrání před neukázněnými řidiči speciální dopravní značka | Foto: Daniel Zach | Zdroj: Český rozhlas

Řidiči jako hlavní predátoři přebíhající sysly často neviděli. A to přesto, že je kousek za Mohelnem na Třebíčsku unikátní značka. Auta loni srazila další zvířata, která poté uhynula.

Přehrát

00:00 / 00:00

Řidiči, pozor sysel. Kriticky ohrožené hlodavce chrání u Mohelna retardéry za 300 tisíc korun. Natáčel Daniel Zach

„Za celé léto se tady podařilo zjistit celkem 12 mrtvých syslů. Když si vezmete, že je tu 70 zvířat a z toho je minimálně 12 přejetých, tak je to opravdu znát,“ popisuje pro Český rozhlas Vysočina Jana Matrková z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Sysli patří mezi kriticky ohrožené druhy. Zimu prospí, nejaktivnější jsou právě v období před letními prázdninami.

„Bojíme se, že pokud by se nějakým způsobem nezakročilo, tak ta populace postupně úplně zkolabuje,“ dodává.

Na silnici proto přibyly čtyři páry retardérů. „Nechali jsme nainstalovat zpomalovací polštáře. Ten úsek je docela dlouhý, je to nějakých 400 nebo 500 metrů rovné silnice, takže auta tudy jezdila vysokou rychlostí,“ vysvětluje Matrková.

Polštáře jsou vždy do páru s mezerou, aby nutily rychle jedoucí osobní auta zpomalit, ale zároveň neomezovaly cyklisty nebo zemědělce s pomalou těžkou technikou.

„Mají takovou šířku, že nákladní vozidlo, pokud ho řidič dobře namíří, tak se mezi kola ten polštář vejde. Kdežto osobní vozidlo, které nám zrovna přijíždí, má menší rozteč kol, takže se tomu polštáři nemá šanci vyhnout,“ přibližuje Matrková.

A dodává, že už jí došly další nápady, jak sysly před rychle jedoucími auty ochránit. „Doufáme, že to zabere,“ podotýká. Místní spolek z Mohelna pak o víkendu poprvé projde po této silnici, aby zjistil, zda zpomalovací polštáře pomohly ochránit populaci syslů.

Ochránci přírody v kraji zvolí ochranu živočichů pomocí retardérů na silnici poprvé, vydají za ně 300 tisíc korun.

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme