Tanzanie hlásí uhynutí ohroženého nosorožce ze Dvora Králové. Elišku zabil samec Monduli

Samice vzácného nosorožce dvourohého Eliška uhynula v minulých dnech v tanzanském národním parku Mkomazi. Do Tanzanie ji loni v červnu poslala zoo Dvůr Králové nad Labem. Eliška uhynula na následky vnitřního zranění, které jí způsobil samec Monduli. Samice měla posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kterou v minulosti téměř vybili pytláci.

Tento článek je více než rok starý.

Dodoma/Dvůr Králové nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samice nosorožce dvourohého Eliška

Samice nosorožce dvourohého Eliška | Foto: Lukáš Pavlačík

Vnitřní zranění, které Elišce samec způsobil, nebylo zvnějšku patrné. „Úhyn Elišky je samozřejmě smutná událost, která se o všem stává. Stává se to v přírodě, stává se to i u chovu zvířat v péči člověka,“ řekl pro Radiožurnál ředitel královédvorské zoo Přemysl Rabas.

Královédvorské zoo se narodil ohrožený nosorožec dvourohý. Samička váží 34 kilo

Číst článek

„Zvířata se někdy mezi sebou poškádlí a nešťastnou náhodou tam dojde ke zranění, to je prostě příroda,“ dodal.

Samce Monduli do Tanzanie v rámci projektu na záchranu tamních nosorožců poslala britská zoo Port Lympne. Ve volné přírodě v Africe žije posledních několik stovek jedinců tohoto druhu.

Eliščin transport se uskutečnil loni 26. a 27. června. Chovatelé ji převezli do Německa a z letiště v Lipsku odletěla letadlem do Afriky. Poté následoval převoz nákladním autem. Aklimatizaci v Africe Eliška zvládla velmi dobře.

Chov ohrožených nosorožců dvourohých

Projekt návratu nosorožců do tanzanského národního parku Mkomazi vede známý ochránce přírody Tony Fitzjohn a projekt je úspěšný. Před Eliškou královédvorská zoo poslala do Tanzanie v roce 2009 tři nosorožce.

Nosorožec z dvorské zoo jede zachraňovat svůj druh. 'Vlastním letadlem' cestuje do Tanzanie

Číst článek

Samice Deborah, která také přišla ze Dvora Králové, v Tanzanii zatím porodila tři mláďata, to poslední letos na jaře. Další dvě mláďata má v Africe původně královédvorský samec Jamie se dvěma samicemi pocházejícími ze zoo Port Lympne.

Královédvorská zoo chová nosorožce dvourohé jako jediná v Česku. Nosorožci se do Afriky vracejí ze Dvora Králové po pěti generacích chovu v zajetí. Začátkem října se v zoo narodilo v pořadí 45. mládě nosorožce dvourohého.

Samice nosorožce dvourohého Eliška | Foto: Simona Jiřičková

Kateřina Součková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme