Posledních deset let bylo nejteplejší naměřenou dekádou. Zvyšuje se i teplota oceánů

Uplynulých deset let bylo dosud nejteplejší dekádou, kterou vědci zaznamenali od roku 1850, kdy se začalo provádět měření. S odkazem na tři globální výzkumné a meteorologické agentury to napsal server BBC. V posledních pěti letech byla podle nashromážděných dat průměrná světová teplota o více než jeden stupeň Celsia vyšší než v době před průmyslovou revolucí. Oteplování přitom podle vědců způsobuje především lidská činnost.

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do konce května bude přes den kolem 20 °C, v červnu ještě více

Uplynulých deset let bylo dosud nejteplejší dekádou, kterou vědci zaznamenali od roku 1850, kdy se začalo provádět měření (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

„Naše sdružené údaje o globální teplotě se shodují v tom, že se rok 2019 přidává k ostatním letům od roku 2015, které byly pěti nejteplejšími dosud zaznamenanými roky,“ prohlásil Colin Morice z britské meteorologické agentury, která svoje údaje představila společně s americkým Národním úřadem pro oceány a ovzduší (NOAA) a americkou vesmírnou agenturou NASA.

Loňský rok byl druhý nejteplejší od roku 1961. Problémem kvality vzduchu byl polétavý prach

Číst článek

Dosud nejteplejším zaznamenaným rokem je rok 2016, v němž růst teplot významně podpořil klimatický jev El Niño. Loni zase padly absolutní teplotní rekordy v mnoha evropských zemích, například ve Francii, Německu, Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. V Austrálii tehdy překonala průměrná letní teplota absolutní rekord o téměř jeden stupeň.

„Každá dekáda od 80. let byla vždy teplejší než předchozí desetiletí,“ poznamenal Morice, podle nějž bylo posledních deset let nejteplejších od poloviny 19. století. Například v loňském roce byla průměrná teplota o 1,05 stupně Celsia vyšší, než jaký byl průměr v letech 1850–1900.

Řada vědců se shoduje na tom, že hlavní příčinou oteplování v posledních letech jsou emise produkované lidskou aktivitou.

„Úroveň oxidu uhličitého je nejvyšší, jakou jsme kdy v naší atmosféře zaznamenali, a je tu jasná spojitost mezi množství CO2 a teplotou,“ řekla Liz Bentleyová z britské královské meteorologické společnosti. „Jsme svědky nejvyšších světových teplot za poslední dekádu a budeme je vídat i nadále. Jak (úroveň) CO2 roste, uvidíme růst teploty,“ dodala.

V Norsku padl teplotní rekord, v lednu naměřili 19 stupňů. Podle meteorologa je na vině fén z hor

Číst článek

Kromě vzduchu se přitom podle výzkumníků oteplují také světové oceány. Z dat publikovaných tento týden vyplývá, že oceány loni pohltily rekordní množství tepla. Nárůst oproti minulým letům byl přitom největší za posledních deset let.

Vědci kvůli přirozené nestálosti klimatu neočekávají, že by padaly teplotní rekordy každý rok. Britští meteorologové však předpovídají, že rok 2020 bude také velice teplý a světová průměrná teplota v něm bude o 1,1 stupně Celsia vyšší než v předindustriální éře. Bude tedy zřejmě ještě teplejší, než byl loňský rok.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme