Kosmetické firmy v Británii mohou znovu testovat na zvířatech, vlády se zastal soud. Aktivisté se bouří

Britská vláda obnovila povolení testovat na zvířatech složení kosmetiky. Na případ upozornili jejich ochránci. Zákaz využívat k testování zvířata přitom v Británii platil 25 let. Soud teď vládní rozhodnutí podpořil. V pátek rozhodl o tom, že vláda při změně politiky testování na zvířatech postupovala v souladu se zákonem. Aktivisté označili verdikt soudu za pobuřující a slíbili, že budou proti rozhodnutí bojovat, píše zpravodajský server BBC.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý králík, králíček

Soudce rozhodl ve prospěch vlády s tím, že změna stále odpovídá stávajícím zákonům (ilustrační foto) | Foto: Paras Kapoor | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Během případu vyšlo najevo, že britská vláda od roku 2019 udělovala licence na testování kosmetických přísad na zvířatech v souladu s pravidly pro chemikálie Evropské unie, které vláda ponechala v platnosti i přesto, že Velká Británie už není unijním státem.

Zahrnuje to například testování chemikálií, které se běžně vyskytují v make-upech nebo korektorech. Krysy jsou nuceny je vdechnout nebo spolknout.

Podle zpravodajského serveru BBC není jasné, kolik takových licencí vláda vydala.

Nepříjemné pachy cítíme dřív než vůně. Byly totiž zásadní pro přežití a platí to i dnes

Číst článek

Aktivistická organizace Cruelty Free International, která soudní spor zahájila, tvrdí, že je to nezákonné a v rozporu se zákazem testování na zvířatech, který platí od roku 1998.

Soudce ale rozhodl ve prospěch vlády s tím, že změna stále odpovídá stávajícím zákonům. Soud ale konstatoval, že o změně měla být informována veřejnost. Podle rozhodnutí také vládě nic nebrání v zavedení absolutního zákazu testování kosmetických produktů na zvířatech.

„Případ jasně ukazuje na to, že vláda upřednostnila zájmy testovacích společností před zájmy zvířat a přáním naprosté většiny Britů, kteří jsou důrazně proti testování kosmetiky,“ řekla BBC Michelle Thewová, generální ředitelka Cruelty Free International.

Organizace uvedla, že se proti rozhodnutí soudu odvolá a požádá vládu o obnovení úplného zákazu ve Spojeném království.

Změnu postavení vlády k testování na zvířatech kritizují také některé kosmetické značky. Mezi nimi je například Unilever, Body Shop nebo Boots. Většina velkých značek v Británii dlouhodobě za ukončení testování na zvířatech bojuje, 80 z nich se podepsalo pod otevřený dopis.

Eliška Radinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme