V Beskydech se usazují tetřevi i díky umělému odchovu. Ochranáři brzy vypustí dalších 15 ptáků

Odchovna tetřevů v Krásné v Beskydech připravuje vypuštění dalších mláďat do volné přírody. Letos se jich podařilo odchovat 16 . Zařízení v Beskydech funguje od roku 2015 a do přírody už odtud lesníci vypustili téměř šedesátku těchto kriticky ohrožených ptáků. Přestože jsou Beskydy poměrně rušné hory, plachá zvířata se tam pomalu znovu zabydlují.

Krásná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetřev hlušec

Tetřev hlušec | Foto: Pavla Čížková

„Předkládání čerstvé potravy považujeme za naprosto zásadní, aby se mláďata naučila přijímat potravu, kterou potom budou přijímat také ve volné přírodě,“ říká Adéla Jonáková, pracovnice odchovny v Krásné.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Beskydech natáčela reportérka Iva Havlíčková

Její kolega nese bednu plnou čerstvého borůvčí. Každé ráno vyráží na borůvky a na mravence. „Obstarávání přirozené potravy je časově a personálně poměrně náročné. Doufáme, že se ten čas a práce vrátí ve vitalitě a životaschopnosti mláďat potom v terénu,“ dodává Jonáková.

Podle ní byly letošní snůšky velmi málo početné. „Ale jsme rádi, že těch 16 mláďat máme. A pokud si třeba dvě ponecháme, tak zbytek můžeme do volné přírody vypustit. Důležité je, aby to byli jedinci, kteří jsou zcela přirozeně vychování, mají vtištěné přirozené vazby a jsou schopni potom přežít,“ vysvětluje pracovnice odchovny.

Tetřev zaútočil v Německu na reportéra Českého rozhlasu, ptáka nakonec odehnali hůlkami

Číst článek

Nebude to dlouho trvat a letošní mláďata budou z chovných boxů přestěhována do aklimatizačních voliér. Tam pobudou necelý měsíc, než budou vypuštěna do volné přírody.

Ochranáři už do přírody vypustili na šedesát tetřevů. A potvrzují, že v Beskydech se jim tetřevům se usadit.

„Monitoring přinesl velmi pozitivní výsledky – za posledních šest měsíců máme asi 20 hlášení z terénu. Můžeme tak usuzovat, že tetřevi přežijí zimu, udrží se a vydrží také ten ruch tady a predační tlak. Například na Lysé hoře víme o dvou slepicích, které jsou na poměrně malém úseku a prosperují,“ říká Jonáková.

Odchovna tetřevů v Beskydech je úplně na konci Krásné v klidnějším prostředí. Právě to tito plaší ptáci pro svůj vývoj potřebují.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme