‚Big John‘ jde do dražby. Fosilie největšího nalezeného triceratopse by mohla stát až 1,5 milionu eur

Pařížská aukční síň v říjnu nabídne fosilii dosud největšího nalezeného triceratopse. Podle agentury Reuters by se mohla prodat až za 1,5 milionu eur (38 milionů korun). Před aukcí si působivého býložravce se třemi rohy budou moci zájemci o dinosaury prohlédnout ve francouzské metropoli.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Triceratops přezdívaný „Big John“ (Velký John) | Zdroj: Reuters

Triceratops přezdívaný „Big John“ (Velký John) brázdil krajinu dnešní Jižní Dakoty před více než 66 miliony lety. Paleontologové první kosti našli v tomto americkém státě v roce 2014 a v následujících letech odkryli 60 procent jeho kostry včetně téměř kompletní lebky.

Šestiletý Sid z Británie našel při hledání červů na zahradě zkameněliny staré až 500 milionů let

Číst článek

Lebka Velkého Johna, pojmenovaného po majiteli pozemku, kde se více než 200 kostí tohoto dinosaura našlo, váží přes 700 kilogramů. Na šířku má dva metry a na délku 2,62 metru - to je bezmála třetina jeho celkové délky.

Je na ní velká rána, kterou býložravci podle všeho zasadil některý z jeho rivalů, uvádí paleontolog Iacopo Briano. Podle odborníka je fosilie zhruba o pět až deset procent větší, než jiné nalezené exempláře tohoto druhu.

Poptávka po dinosauřích fosiliích je podle expertů stále vysoká, což jejich cenu k frustraci muzeí a dalších výzkumných institucí žene nahoru.

„Myslím si, že pro takový kus je na světě zhruba deset kupců,“ uvedl vedoucí prodeje Alexandre Giquello. Aukce v pařížské aukční síni Drouot začne 21. října, k vidění bude triceratops od 16. září do 15. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme