Kvůli ptačí chřipce čtvrt roku v karanténě. Tučňáci v norském akváriu se díky očkování vrátí do výběhu

Hejno tučňáků z akvária v norském Bergenu má naději, že díky očkování proti ptačí chřipce bude moci po několika měsících opustit karanténu. Veterináři začali ptáky očkovat tento týden, už od prosince přitom žijí v přísné izolaci kvůli obavám z nákazy chřipkovým kmenem H5N8. Ten se loni v Norsku objevil poprvé, až pro 90 procent nakažených ptáků je přitom smrtelný, napsala agentura AFP.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři naočkovali nejdříve nejstarší jedince (ilustrační foto) | Foto: Věra Vrabcová | Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

V Bergenu chovají 12 tučňáků oslích, kteří mají nyní naplánované dvě dávky očkování.

,Největší poklad zoo.‘ V Gdaňsku návštěvníkům poprvé ukázali mládě tučňáka, které se narodilo jako albín

Číst článek

Jako v případě vakcíny proti covidu-19 u lidí přišla nejdříve na řadu starší zvířata. Svou dávku dostala i samice Erna pojmenovaná podle norské premiérky Erny Solbergové, která kdysi v akváriu absolvovala letní brigádu.

„Fakt, že tučňáky očkujeme teď, je jen shoda okolností, která s koronavirem vůbec nesouvisí. Ukazuje ale to, jak jsou vakcíny důležité, zejména nyní,” řekl ředitel akvária Aslak Sverdrup.

Teprve po druhé dávce vakcíny budou tučňáci vůči ptačí chřipce imunní a budou se moci vrátit do výběhu, kde je budou moci vidět i návštěvníci.

Ptačí chřipku, která je od 19. století známá jako ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Vysoce patogenní kmen H5N8 se loni objevil například v Německu, Maďarsku, Dánsku či Francii, letos i v Česku. V jednotlivých zemích kvůli tomu museli vybít stovky tisíc kusů drůbeže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme