Tučňáci brýloví dorazili z Británie do ústecké zoo. Návštěvníci je ale zatím neuvidí

Ústecká zoologická zahrada v sobotu přivítala dlouho očekávané tučňáky brýlové. Jiná zoo v Česku je nemá. Deset jedinců přivezli chovatelé z Anglie. Nastěhují se do pavilonu po lachtanu Moritzovi, který zemřel před třemi lety. Návštěvníci je ale ještě neuvidí, protože tučňáci si nejprve musejí zvyknout na nové prostředí.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tučňáci nejprve cestovali trajektem a pak po souši až do Česka | Foto: Věra Vrabcová | Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

Tučňáci nejprve cestovali z Velké Británie do Francie po moři trajektem. Následovala cesta po souši. Řidič se s ptáky vydal v pátek ráno z Paříže do Česka. Do bran zahrady vjel vůz s tučňáky dvě hodiny po půlnoci.

V antarktické kolonii tučňáků letos přežila pouhá dvě mláďata. Vědci pátrají po příčinách

Číst článek

Ve vnitřní části expozice mají prostor rozdělen na souš a malý bazének.

„Tady zůstanou kvůli aklimatizaci minimálně prvních čtrnáct dní, aby si zvykli na nové prostředí a začali přijímat potravu. Pokud vše půjde dobře, budou vypuštěni i do venkovních prostor a velkého bazénu," popisuje mluvčí zoologické zahrady Věra Vrabcová.

Tučňáky brýlové jiná česká zoo nemá. „Vybírali jsme i podle klimatických podmínek. Tučňáci brýloví žijí na jihu Afriky, takže jim středoevropské klima nebude dělat potíže," vysvětlila už dříve Vrabcová.

V dovezené skupince deseti jedinců jsou samci i samice. „Doufáme, že tučňáci utvoří páry a budeme tu mít za čas i mláďata," doplnila mluvčí.

Až si tučňáci zvyknou, budou slavnostně představeni návštěvníkům. Jejich domovem je pavilon po lachtanu Moritzovi. Přestavba pavilonu určeného nově tučňákům začala loni v říjnu. Odhady na přestavbu byly přes osm milionů korun, z toho zhruba milion dostala zoo od jednotlivců i firem.

Deset jedinců tučňáků brýlových odchovala v roce 2015 a 2016 zoo v Torquay na jihozápadě Anglie. Vedení zahrady věří, že tučňáci zoo zatraktivní. V žebříčku návštěvnosti je mezi českými zahradami ústecká zoo dlouhodobě na spodních příčkách. Loni ji navštívilo asi 160 tisíc lidí.

Gabriela Hauptvogelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme