Obří kolonie tučňáků v antarktickém Halleyově zálivu je minulostí. Ledovec nebyl dost silný

Ze světa zmizela obří kolonie tučňáků císařských. Zjistili to britští vědci s pomocí satelitních snímků. V kolonii na jednom z antarktických ledovců žily a vyváděly svá mláďata tisíce těchto tučňáků. Podle některých odhadů tato - nyní už zmizelá - kolonie patřila mezi největší na světě a měla významný podíl na celkové tučňáčí populaci.

Antarktida Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze světa zmizela obří kolonie tučňáků císařských. Zjistili to britští vědci s pomocí satelitních snímků (ilustrační snímek)

Ze světa zmizela obří kolonie tučňáků císařských. Zjistili to britští vědci s pomocí satelitních snímků (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Kolonie byla v antarktickém Halleyově zálivu a tučňáci tam každoročně kladli vajíčka. Nacházela se na kraji Bruntova ledovce, který ale od roku 2016 už nebyl dostatečně silný.

‚Konec světa, jak ho známe.‘ Britský vědec Attenborough varuje před změnou klimatu

Číst článek

Tučňáci císařští jsou totiž největším tučňáčím druhem a pro své množení, respektive uložení vajíček a vyvedení mláďat, potřebují led, který je od prosince do dubna dostatečně silný. Ten pod kolonií v Halleyově zálivu ale popraskal a propadl se a od roku 2016 se už neobnovil.

Viditelní z oběžné dráhy

Celá kolonie zmizela a podle zjištění vědců z Britského centra pro výzkum Antarktidy se dospělí tučňáci už nepokusili o její obnovení. Podle zjištění vědců se část z tučňáků mohla přesunout do jiné kolonie vzdálené asi 50 kilometrů, kde zaznamenali nárůst populace.

Takto rozsáhlá kolonie, kde svá mláďata vyváděly tisíce tučňáčích párů byla skutečně viditelná i z oběžné dráhy Země. A to hlavně díky trusu, který po sobě zanechávají a pak ho svým pohybem roznášejí do okolí.

Moře na Sardinii vyplavilo mrtvou březí velrybu, v žaludku měla přes 20 kilo plastů

Číst článek

Na základě tohoto, ale i dalšího sledování, vědci odhadují, že populace v obou zmíněných koloniích na Bruntově ledovci čítá v průměru mezi 14 a 25 tisíci tučňáčích párů. To je zhruba desetina až dvacetina celé populace tučňáků císařských.

Globální klimatické změny

Jak pro BBC řekl Peter Fretwell z Britského centra pro výzkum Antarktidy, mizení nebo přesouvání tučňáčích kolonií není nic až tak neobvyklého. Zvláštní je ale podle něj spíš to, že kolonie mizí i na tomto místě ve Weddellově moři, tedy v oblasti, kterou vědci považují za útočiště, do kterého se tučňáci stahují v důsledku globálních klimatických změn.

Na druhou stranu zmizení kolonie mohlo být beztak otázkou času. Ledovec, na kterém byla, postupně praská a během následujících desetiletí se nejspíš oddělí a zmizí. Podle výzkumníků kvůli podobným změnám hrozí, že do konce století vyhyne polovina až tři čtvrtiny tučňáků císařských.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme