Uhynula nejstarší panda světa chovaná v zajetí. Slavné samičce Basi bylo 37 let
Ve městě Fu-čou na jihovýchodě Číny uhynula nejstarší panda chovaná v zajetí. Samičce Basi bylo 37 let, což je v přepočtu na lidský věk více než 100 let. Pandy se v přírodě obvykle dožívají zhruba dvaceti let. Pokud je ale lidé chovají v zajetí, mohou žít i déle.
Pandy velké jsou symbolem Číny a jsou přísně chráněny. Ve volné přírodě přežívá méně než 2000 těchto zvířat. Ohrožuje je pytláctví, nízké reprodukční schopnosti, mizející přirozené prostředí a nedostatek potravy, tedy výhonků jediného druhu bambusu.
Díky desítkám let práce ochránců přírody v Číně byla ale panda velká v roce 2016 odstraněna ze seznamu druhů nejvíce ohrožených vyhynutím. Basi byla pojmenována po údolí, kde byla zachráněna, když spadla do řeky. V zajetí žila od svých čtyř nebo pěti let. V roce 1987 byla zapůjčena na šest měsíců do zoologické zahrady v americkém San Diegu.
V Číně byla nejstarší panda mediální hvězdou. Každé její narozeniny byly oslavovány s velkou okázalostí za přítomnosti kamer. Většinou dostávala dort, úměrný její velikosti.
Panda byla také předobrazem pro maskota prvních asijských sportovních her, pojmenovaného Panpan.