Uhynula nejstarší panda světa chovaná v zajetí. Slavné samičce Basi bylo 37 let

Ve městě Fu-čou na jihovýchodě Číny uhynula nejstarší panda chovaná v zajetí. Samičce Basi bylo 37 let, což je v přepočtu na lidský věk více než 100 let. Pandy se v přírodě obvykle dožívají zhruba dvaceti let. Pokud je ale lidé chovají v zajetí, mohou žít i déle.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhynula nejstarší panda světa chovaná v zajetí. Slavné samičce Basi bylo 37 let

Uhynula nejstarší panda světa chovaná v zajetí. Slavné samičce Basi bylo 37 let | Zdroj: ČTK/AP

Pandy velké jsou symbolem Číny a jsou přísně chráněny. Ve volné přírodě přežívá méně než 2000 těchto zvířat. Ohrožuje je pytláctví, nízké reprodukční schopnosti, mizející přirozené prostředí a nedostatek potravy, tedy výhonků jediného druhu bambusu.

Uhynula nejstarší panda světa chovaná v zajetí. Slavné samičce Basi bylo 37 let | Zdroj: ČTK/AP

Díky desítkám let práce ochránců přírody v Číně byla ale panda velká v roce 2016 odstraněna ze seznamu druhů nejvíce ohrožených vyhynutím. Basi byla pojmenována po údolí, kde byla zachráněna, když spadla do řeky. V zajetí žila od svých čtyř nebo pěti let. V roce 1987 byla zapůjčena na šest měsíců do zoologické zahrady v americkém San Diegu.

V Číně byla nejstarší panda mediální hvězdou. Každé její narozeniny byly oslavovány s velkou okázalostí za přítomnosti kamer. Většinou dostávala dort, úměrný její velikosti.

Panda byla také předobrazem pro maskota prvních asijských sportovních her, pojmenovaného Panpan.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme