Chorvatsko 0:0 Brazílie

Nejrychleji oteplující se stát USA. Teploty na Aljašce se pohybují až 15 stupňů nad normálem

Mimořádně teplý konec zimy s teplotami i o 15 stupňů Celsia nad sezónními průměry zažívá letos nejsevernější americký stát - Aljaška. O víkendu by mohla vlna teplého počasí ještě vygradovat, napsala agentura AFP. Na severu státu se očekávají teploty převyšující obvyklé hodnoty i o 20 stupňů.

Juneau (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádně teplý konec zimy s teplotami i o 15 stupňů Celsia nad sezónními průměry zažívá letos nejsevernější americký stát - Aljaška | Foto: James Brooks | Zdroj: ČTK/AP

„Letošní únor i březen byly mimořádně teplé. Spousta míst má našlápnuto k překonání teplotních rekordů pro březen,“ řekl AFP klimatolog specializující se na Aljašku Rick Thoman. Ve městech na severu státu jako Wainwright, Nuiqsut, Kaktovi a Barrow se o víkendu očekávají teploty o 14 až 22 stupňů Celsia nad normálem.

„V Barrow jsme tento měsíc měli celkem pět rekordně teplých dní,“ dodává Thoman. Ten poslední přišel ve čtvrtek, kdy se teploměry zastavily na hodnotě 1,1 stupně pod bodem mrazu, což je nad sezónním průměrem o 18 stupňů. Podle Thomana panují tento měsíc podmínky, které jsou obvyklé v dubnu nebo květnu.

Deník The Washington Post dodává, že na některých místech v aljašském vnitrozemí zůstala teplota nad bodem mrazu několik nocí po sobě, což se takto brzy v roce stalo poprvé. Odborníci pak varují před nezvykle slabou tloušťkou ledu na jihozápadě Aljašky, kde mnohem dříve než je zvykem přestává být bezpečné přejíždět zamrzlé řeky.

Podle The Washington Post představuje aktuální výkyv v teplotách jen nejnovější projev „dlouhodobé epizody akutního a vytrvalého tepla napříč státem i celým arktickým regionem“. Aljašku označuje list za jeden z nejrychleji oteplujících se amerických států.

„V arktické oblasti je oteplování dvakrát rychlejší oproti globálnímu průměru, což je způsobeno zejména úbytkem mořského ledu a růstem teploty Severního ledového oceánu,“ dodává AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme