V květnu na jihu Čech pršelo víc než obvykle. Deštivé počasí pokračuje i začátkem června

Květen na jihu Čech byl z pohledu srážek výrazně nadnormální. Průměrný měsíční úhrn srážek byl 109 milimetrů. Je to o 45 procent více, než je dlouhodobý normál. Vyplývá to ze statistik českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Deštivé počasí na jihu Čech pokračuje i v úvodu června.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Srážky na jihu Čech převyšovaly dlouhodobý normál (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V květnu nejvíce napršelo na stanici v šumavském Churáňově. Za měsíc tam srážky dosáhly více než 235 milimetrů. Historický extrém je však ještě výrazně vyšší. V květnu 1949 v Prachaticích napršelo 337 milimetrů vody.

Letos v květnu byly nejintenzivnější srážky za 24 hodin v Kocelovicích na Strakonicku. Napršelo tam 6. května více než 60 milimetrů.

‚Bazén se naplnil do minuty a půl.‘ Valašské Klobouky uklízí následky bleskové povodně a bojí se další

Číst článek

Průměrná květnová teplota byla na jihu Čech 13,6 stupně. Je to o 1,2 stupně více než dlouhodobý normál. Nejvyšší hodnotu naměřili meteorologové 6. května v Českých Budějovicích, kde bylo 24,8 stupně Celsia. Historické maximum pro květen je z roku 1969, tehdy bylo v Českých Budějovicích a ve Vráži na Písecku shodně 34,2 stupně Celsia.

Deštivé počasí panuje v regionu i v těchto dnech, což mimo jiné zajistilo vyšší hladinu podzemní vody. Srážky by měly podle předpovědi meteorologů ustat ve čtvrtek odpoledne. Stoupnou i teploty, které by se měly o víkendu dostat až na úroveň 27 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme