Včelaři očekávají podprůměrné výnosy medu. Na vině jsou dubnové mrazy

Včelaři začali stáčet první med. Zástupci Českého svazu včelařů ale letos očekávají kvůli počasí mírně podprůměrné výnosy.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku letos začali včelaři stáčet první med zhruba o dva týdny dřív než obvykle. Podle Českého svazu včelařů je to díky časnému nástupu jara. Kvůli dubnovým mrazům, kdy hlavně v Čechách pomrzly ovocné stromy, jsou ale velké rozdíly v množství medu, a to napříč celou republikou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli zmrzlým ovocným stromům neměly včely tolik nektaru, což se na výsledku odrazí. Poslechněte si víc

Mírně podprůměrné výnosy očekávají třeba někteří včelaři na Plzeňsku. „Odhaduji zhruba 20 kilogramů v rámci včelstva a můj průměr je něco přes 30 kilogramů. Kvůli zmrzlým ovocným stromům neměly včely tolik nektaru, což se na výsledku odrazí,“ uvádí včelař Josef Novák.

Dle předsedy základní organizace Plzeň-střed Českého svazu včelařů Jaroslava Kadlece se výnosy na Plzeňsku liší místo od místa.

„Včelstva vyzimovala dobře, byl dostatek zásob, nerozjel se virus varroa. První snůška nicméně bude průměrná a u druhé těžko předpovídat, uvidíme dle počasí. Snůšce vadí hlavně velké sucho, nebo naopak příliš mnoho deště.“

Druhé stáčení medu očekávají včelaři na Plzeňsku v polovině července, pak už se budou včelky připravovat na zimu.

Martina Klímová, Alice Baumruková Kotylová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme