Včely alkoholičky? Výzkum jejich abstinenčních příznaků může pomoci s pochopením závislostí u lidí

V chování včelích dělnic se může ukrývat klíč k pochopení alkoholové závislosti. Vědci totiž zjistili, že včely stejně jako lidé po odnětí alkoholu prožívají abstinenční příznaky, všímá si server americké stanice ABC News. Portál odkazuje na studii odborníků z Polské akademie věd, která byla zveřejněna v úterý ve vědeckém žurnálu Biology Letters.

Tento článek je více než rok starý.

Svět ve 20 minutách Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely na jaře potřebují hlavně kvetoucí stromy

Včely na jaře potřebují hlavně kvetoucí stromy | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Podle studie se u včelích dělnic, které dostávaly stravu v podobě cukerného roztoku s obsahem jednoho procenta alkoholu, po jejím odepření objevily abstinenční příznaky, píše server ABC News.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý Svět ve 20 minutách

Výzkumníci přišli na to, že po takové epizodě se u včel následně zvýšila spotřeba alkoholu a také mírně vzrostla úmrtnost.

Včelí dělnice poté ochotně konzumovaly cukerné roztoky s až 20procentním obsahem alkoholu a chovaly se podobně jako opilí lidé, včetně zhoršené schopnosti pohybu nebo učení.

Rozsah narušení chování přitom závisel na množství zkonzumovaného alkoholu. Výzkum tedy ukázal, že si medonosný hmyz může rozvinout alkoholovou závislost. A to je zajímavé i proto, že v přírodní stravě včel se přirozeně vyskytuje určité množství alkoholu. Ten totiž vzniká kvašením nektaru, kterým se včely živí.

Mezi další zjištění patří i to, že největší odolnost vůči toxickým účinkům alkoholu měly dělnice-létavky, tedy včely, které vylétají z úlu a starají se o zajištění zásob.

Jejich odolnost pravděpodobně vysvětluje právě to, že se v přírodě občas s alkoholem setkávají. Je tak možné říci, že nejenže včely alkohol dobrovolně konzumují, ale k rozvoji alkoholismu mají také předpoklady.

Výsledky studie by do budoucna mohly pomoct také s výzkumem alkoholismu u lidí. Ostatně při modelování závislosti na alkoholu se bezobratlí živočichové využívají poměrně často. K pochopení zneužívání alkoholu je využití těchto druhů nezbytné, dodává s odkazem na zprávu Polské akademie věd server stanice ABC News.

Jakub Rerich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme