Chemické postřiky, řepka a sucho. V Česku ubývá včelstev, za dva roky se jejich počet snížil o 30 tisíc

V pondělí je Světový den včel. V Česku se ročně vyrobí kolem deseti tisíc tun medu. Loňský rok byl ale výjimkou - včelaři medu vytočili zhruba o tisíc tun méně. Podle statistiků to byl dokonce nejhorší výsledek za poslední čtyři roky. Kvůli suchu totiž včely neměly dostatek potravy. Navíc se za poslední dva roky jejich počet snížil o víc než třicet tisíc, tedy zhruba pět procent. Tématu se věnuje Radiožurnál.

Tento článek je více než rok starý.

Reportáž Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včela, ilustrační foto

Včel v Česku ubývá (ilustrační foto) | Foto: stock exchange, Marie Jeanne Iliescu

Jsem v centru Prahy - v budově Státní veterinární správy. Společně s mluvčím úřadu Petrem Vorlíčkem stoupáme na střechu do pátého patra. Právě tam totiž najdeme pět včelích úlů.

„Náš střešní včelař nás ubezpečoval, že máme klidné plemeno včel. Teď je sluníčko a ony, když je teplo a slunce, tak jsou aktivnější, takže dnes budeme obezřetní. Možná půjdeme trochu dál,“ říká Vorlíček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Když se kolem sebe rozhlédnu, tak vidím jen rušné silnice a betonové stavby. Mají tady včely vůbec možnost najít nějaké rostliny a opylovat je?

„Včela musí překonat určitou vzdálenost, aby se dostala ke kvetoucím rostlinám. Zajímavé je, že jí poslouží například i uliční stromy, které tady odsud nejsou daleko. Riegerovy sady jsou necelý kilometr a na druhé straně je Grébovka - řekněme dva kilometry. Tahle vzdálenost pro včelu není problém,“ popisuje Vorlíček Radiožurnálu.

Smog nevadí

Během května tady vytočí vůbec první med. Z jednoho včelstva ho bude až padesát kilo. Právě městských nebo taky střešních úlů v Česku přibývá. Mají je například na radnici v Brně nebo taky na obchodním centru v Jihlavě. Celkem jde zhruba o čtyři desítky takových míst. Tam, kde se úly osvědčily, je navíc dál rozšiřují.

S předsedkyní Českého svazu včelařů Jarmilou Machovou, která je zároveň sama včelařkou, stojíme na Praze 1 - tedy v úplném centru města. Podle ní včelám smog nevadí, nemá vliv ani na kvalitu medu.

Včely mohou být závislé na nikotinu stejně jako lidé. Setkávají se s ním v pesticidech

Číst článek

„Každý včelař, který chce vědět, jaký je jeho med, tak vezme skleničku a pošle ji do výzkumného ústavu včelařského. A my jsme si svůj med poslali a dostali jsme plný počet, takže náš med je super. Včely teď lítají na Petřín, mají tady i Vltavu - takže vodu, a začínají kvést akáty,“ přibližuje Jarmila Machová.

Horší imunita

Na venkově jsou včely paradoxně ve větším ohrožení. Chemické postřiky na polích jim totiž způsobují otravu. Z krajiny navíc postupně mizí důležité druhy rostlin, ze kterých včely získávají živiny - jako je třeba mák.

„Změnily se nám osevní plochy, co zemědělci pěstují. Samozřejmě pěstují to, z čeho mají peníze. Když se k tomu přidají pesticidy, postřiky - v dnešní době, kdy ty postřiky jsou jeden za druhým, tak včely trpí. A když jsou na zemědělských pozemcích a hledají pyl, a pokud ho nemají pestrý a mají tam jen řepku, tak to působí na imunitu a včely jsou oslabené,“ dodává Machová.

Jen loni kvůli otravě z pesticidů v Česku uhynulo přes 130 včelstev. Letos už Státní veterinární správa eviduje dva nové případy hromadných úhynů. Ještě rizikovější jsou ale pro včely nemoci - hlavně varroáza nebo taky včelí mor, jak potvrzuje včelař Petr Hájek.

„V tu chvilku, kdy jsou napadeny varroázou, tak se stávají terčem různých infekcí a viróz a zemřou,“ říká včelař.

Zatímco ještě v roce 2016 bylo v Česku přes 660 tisíc včelstev, loni se počet snížil zhruba o 30 tisíc.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme