Francouzští včelaři vyhlížejí více medu než loni. Včelám pomohlo počasí a možná i koronavirus

Francouzští včelaři letos očekávají výjimečně dobrou sezonu. Díky teplému počasí začala včelstva brzy pracovat, a tak i dříve vyrábějí med. Včelaři proto doufají, že letošní produkce bude podstatně vyšší než minulý rok.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská produkce medu v minulých letech klesala. (ilustrační foto) | Foto: katja | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Naše produkce bude třikrát vyšší než normálně. A to se bavíme jen o jarním medu. Ještě čekáme na ten letní. Je to opravdu výjimečný rok,“ řekl televizi France Info viceprezident včelařských odborů ve městě Lille Jean-Luc Debaisieux.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francouzské včely začaly letos pracovat velmi brzy. Včelaři vyhlížejí více medu. Téma pro Martina Baluchu

Francouzští včelaři vděčí za letošní výjimečně dobrou sezonu teplému, ale také deštivému počasí. „Tato sezona je výjimečná brzkým teplým počasím. Rok 2020 znovu ukazuje na klimatické změny. Neměli jsme skoro žádnou zimu, takže včelstva začala pracovat velmi brzy. První čtvrtletí navíc dost pršelo. Rostliny tak měly všechny podmínky k růstu a včelstva toho využila,“ upřesňuje včelař Dominique Céna, který má své úly na předměstí Paříže v Sucy-en-Brie.

On i jeho kolegové doufají, že jim letošní úroda zlepší náladu. Loni totiž francouzská produkce medu kvůli chladnému jaru a naopak velmi horkému létu spadla na hranici deseti tisíc tun. Letos francouzské ministerstvo zemědělství očekává zhruba o pět tisíc tun více.

Letošní zimu v Česku nepřežila pětina včelstev. To je nejvíc od začátku jejich monitorování

Číst článek

Podle včelaře Oliviera Mezraga k tomu mohlo přispět i omezení pohybu zavedené kvůli pandemii koronaviru: „Karanténa přispěla k tomu, že si lidé začali zakládat vlastní políčka a zahrádky. Včelstva toho využila a mohla opylovat víc květin.“

Francouzská produkce medu v minulých letech klesala. Zhruba 50 tisíc francouzských včelařů průměrně vyprodukuje 15 tisíc tun medu ročně.

V Česku se ho pro srovnání loni vyrobilo 8260 tun. Francie ročně doveze na 30 tisíc tun medu ze zahraničí, hlavně ze Španělska, Ukrajiny a Německa.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme