Ve 22:01 začal podzim z astronomického pohledu. Podle meteorologů už ale přišel dřív

V pátek asi minutu po 22. hodině skončilo z astronomického pohledu léto a začal podzim. Zároveň nastala podzimní rovnodennost a den i noc budou skoro stejně dlouhé. Podle meteorologů ale podzim už začal 1. září.

Praha (Aktualizováno: 22:02 22. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim (ilustrační foto) | Foto: public domain, PublicDomainPictures, Flash Alexander

Přesný začátek astronomického podzimu se dá spočítat matematicky. „V okamžiku, kdy nastává takzvaná podzimní rovnodennost a je to obdobné s jarem, kdy nastává jarní rovnodennost a říkáme, že nastává astronomické jaro. Takže je to přesně vypočítaná hodnota z oběhu Země kolem Slunce,“ vysvětluje Radiožurnálu Martin Fuchs ze Štefánikovy hvězdárny v Praze.

Meteorologové se tím ale neřídí. Používají takzvané klimatologické vymezení. „Definuje za podzim časový úsek od 1. září do 30. listopadu,“ říká meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Jaroslav Rosa.

V příštích dnech se tak až do zimního slunovratu 21. prosince budou noci prodlužovat. Středoevropský čas začne znovu platit v neděli 29. října, kdy si lidé ve tři hodiny ráno posunou čas o hodinu zpět.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme