Věda pro děti: Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

Meteorologický jev, který se nazývá červánky, můžete spatřit ráno, když se rozednívá, a ještě častěji pak k večeru při stmívání. Barva červánků ale nemusí být jen červená, jak by mohl název napovědět. Červánky bývají i žluté, oranžové nebo růžové. Je to dáno tím, jak vysoko je slunce nad obzorem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Červánky

Červánky patří k nejkrásnějším atmosférickým jevům, které můžete na obloze vidět | Zdroj: Shutterstock

Červánky se objevují hlavně v létě, především po větrném dni, kdy je v atmosféře více zvířeného prachu a na jeho částečkách se pak kvůli poklesu teploty soustřeďují vodní páry, které se zhustí do podoby ledových krystalků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vznikají červánky a jaké počasí předpovídají, když se objeví ráno?

Poté dojde k ozáření těchto krystalků slunečními paprsky a dojde v nich k lomu a rozptylu světla a obloha nám při zhlédnutí tohoto efektu přijde barevná.

Častěji bývají červánky vidět večer, a pokud je spatříte ráno, může to znamenat zhoršení počasí. Tak to alespoň tvrdili naši předkové a často je to i pravda.

Při ranních červáncích je totiž dost pravděpodobné, že byla větrná noc a ta může značit příchod špatného počasí.

Červánky patří k nejkrásnějším atmosférickým jevům, které můžete na obloze vidět. A nejlepší je, že je můžete pozorovat skoro úplně všude na planetě, jen v polárních oblastech se jich nedočkáte.

Nejvíce červánků ve střední Evropě se pak objevovalo hlavně v letech 1883 a 1884. Mohl za to výbuch sopky Krakatoa. V atmosféře bylo spousta prachových a dalších částeček a červánky se daly na obloze spatřit ještě hodinu a půl po západu slunce.

Eva Sinkovičová, Kateřina Perglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme