Věda pro děti: Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí?

Klíště je velmi odolný živočich. Můžeme ho nalézt na všech kontinentech, dokonce i na Antarktidě. Klíšťata ale dokážou přežít i během praní v automatické pračce a vydrží až tři týdny pod vodou. A neuškodí jim příliš ani zima, přezimují ve skupinkách nebo třeba v myších norách. Aktivní začínají být už v 5 stupních Celsia nad nulou.

VĚDA PRO DĚTI Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště

Vývojový cyklus klíštěte může trvat dva až tři roky. Některé druhy klíšťat vydrží bez potravy i několik let | Foto: Erik_Karits | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Může být tento roztoč i užitečný? Možná ano. Je to jakási chodící lékárna. Když se přisaje, vpouští do hostitelé řadu zajímavých molekul, které ovlivní imunitní systém a zabrání srážení krve. Vědci molekuly zkoumají a možná se časem stanou základem nových léčiv.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou klíšťata něčím užitečná, nebo jen škodí? Nezničí je ani pračka

Klíšťata mají tři vývojová stadia: larva, nymfa a dospělec. Na svou oběť číhají na stéblech trávy nebo na keřích a mají ráda vlhká prostředí. Hostitele si všimnou díky pachu, teplotě, vlhkosti a vibracím.

Když se klíště dostane na hostitele, hledá vhodné místo k přisání. Vybírá si většinou teplé a vlhké místo s tenkou kůží. Jeho sliny místo umrtví, takže vůbec necítíte, že vás něco kouslo.

Tento roztoč přenáší řadu nemocí. Celosvětově jsou klíšťata v přenášení chorob na druhém místě hned po komárovi. Většinou se jimi nakazí už v prvním vývojovém stadiu jako larvy. Zdrojem nákazy jsou většinou drobní hlodavci. Bakterie a viry se pak s klíštětem vezou.

Věda pro děti: V duběnkách se skrývá živé překvapení. K čemu všemu v historii sloužily?

Číst článek

Klíště přenáší třeba lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu a další. Nenakazí vás ale hned. Většinou musí být klíště přisáté alespoň 24 hodin.

Proto je vždy důležitá prevence. To znamená nastříkat se pořádně repelentem a pečlivě se prohlédnout pokaždé, když se vrátíte z procházky. Klíště může při sání zvětšit svůj objem až dvěstěkrát.

A pokud najdete klíště, je potřeba ho co nejrychleji odstranit a místo vydezinfikovat, poznamenat si datum, kdy jste klíště měli, a ještě pár dní místo pozorovat, jestli se tam neudělá třeba flek nebo něco netypického. Pokud ano, je potřeba navštívit lékaře.

Vývojový cyklus klíštěte může trvat dva až tři roky. Některé druhy klíšťat vydrží bez potravy i několik let.

Nejrozšířenějším klíštětem ve střední Evropě je klíště obecné, ale existuje kolem 900 druhů tohoto roztoče z čeledi klíšťatovitých.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme