Věda pro děti: Jsou ryby opravdu němé a jak se dorozumívají?

Pokud si představujete, že ryby jsou němé a že pod hladinou moří a oceánu vládne hrobové ticho, jste na omylu. Spousta druhů ryb vyluzuje zvuky a také vše slyší. Ryby se zkrátka normálně dorozumívají stejně jako jiní živočichové.

Tento článek je více než rok starý.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ryby, ilustrační foto

Ryby, ilustrační foto | Zdroj: Shutterstock

K vnímání zvuků rybám slouží takzvaná postranní čára, linie šupin na obou stranách těla, dále pak vnitřní ucho a také plynový měchýř.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou ryby němé a je pod hladinou oceánů a moří hrobové ticho?

To je orgán, o kterém si badatelé dlouho mysleli, že slouží k vyrovnávání tlaku uvnitř těla s okolním tlakem vody, což opravdu dělá. Zároveň ale funguje podobně jako bubínková blána v uchu suchozemských živočichů.

Zvukový signál se ve vodě šíří rychleji než v ovzduší, a to více než čtyřikrát. Vodní zvuky vznikají kmitáním vody. Ryby je slyší a dokonce vnímají zvuky ve větším rozsahu než lidé.

Lidské ucho dokáže zachytit zvuky jen v určitém rozsahu a všechny zvuky pod ním a nad ním neslyšíme. Jde o vysokofrekvenční a nízkofrekvenční zvuky. A ty dokáží vnímat některá zvířata a mezi nimi i ryby. Třeba kytovci slyší vysokofrekvenční zvuky a úhoři říční zase vnímají ty nízkofrekvenční.

Kdákání, mlaskání a troubení

A jak tedy ryby komunikují? Vyluzují různé zvuky typické pro daný druh. Někdy jde o signály při vymezení teritoria nebo při souboji o potravu. Dorozumívání slouží také k hledání partnera k rozmnožování nebo se navzájem varují před útokem predátorů.

Štítník třeba na poplach silně kdáká, jeseter zase kvičí a hvízdá, pyskoun mlaská a v řece Amazonka žije druh sumce, který troubí. Jeho hlasité troubení vzniká vytlačováním vzduchu a připomíná to zvuky slona.

Zkoumání rybí komunikace probíhá pomocí podvodních mikrofonů a dalších speciálních nástrojů.

Kromě zvuků pak ryby k dorozumívání používají i řeč těla, třeba způsob plutí a některé druhy také vibrace.

Ryby slyší i člověka

Protože však ryby nejsou němé ani hluché a pod hladinou to žije, znamená to, že slyší i hluk způsobený člověkem a ten může způsobit mnoho problémů. Jde hlavně o hluk z lodních motorů závodních strojů a sonarů.

Věda pro děti: Proč mají zebry pruhy?

Číst článek

Ryby jsou zmatené, hluk komplikuje jejich komunikaci a může se stát, že nenajdou partnera k rozmnožování, potravu nebo neutečou před predátorem.

Velcí kytovci třeba kvůli útěku před hlukem doplavou na mělčinu a už se s ní nedostanou a zahynou. Hluk jim znemožní správnou orientaci. Organizace spojených národů vypracovává mezinárodní dohody o omezení hluku v oceánech.

My můžeme pomoci tím, že pokud budeme v blízkosti vodních toků, kde žije mnoho ryb, budeme se chovat tiše. Ryby totiž nemají kam utéct.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme