Věda pro děti: Lamy na cíl neplivají, ale zvrací. Jak daleko ‚dostřelí‘?
Lama je sudokopytník, kterému se občas přezdívá velbloud Jižní Ameriky. Dokáže se udržet na uzoučkých stezkách a skalních římsách, vydrží dlouho bez vody a má huňatý kožich, díky kterým se vyrovná s drsnými podmínkami vysoko v jihoamerických Andách. Věděli jste ale, že pro lamu je typické plivání?
Jde o projev obrany a zastrašování. Díky plivání silami udržují hierarchii v rámci stáda. Plivání je pro ně komunikačním prostředkem, skrze který řeší hádky a spory. Doplivnout dokážou až do vzdálenosti čtyř metrů.
Vlastně ale nejde tak úplně o plivání, jako spíš o zvracení. Lamy totiž plivají natrávený obsah svého žaludku. Tato sprška plivanců také opravdu silně zapáchá.
Je však důležité říci, že většinou plivou lamy jen po sobě a nikoliv po lidech. Pokud ale byla lama odchována člověkem a bere ho jako součást stáda nebo nebyla vhodně socializovaná, může být často rozezlená, agresivní a poplivat i člověka. Na lidi takto reaguje i v případě, že se cítí velmi ohrožena.
Věda pro děti: Proč se koaly živí jedovatými listy a mláďata krmí svým trusem?
Číst článek
To, že se lama chystá plivat, se však dá většinou poznat dopředu. Nejprve začne dupat předníma nohama, pak jen naznačuje, že bude plivat. Napotřetí však už přijde ta pravá sprška.
Teritoria vyznačená trusem
Dnes se lamy chovají po celém světě, buď v zoologických zahradách, nebo jako dobytek. A to hlavně kvůli vlně. Dá se ale využít i jejich trus třeba jako hnojivo nebo palivo. Jihoameričané využívají také lamí mléko a velmi nízkotučné maso.
Pokud žijí lamy divoce, sdružují se ve větších skupinách, které tvoří samice, mláďata a jeden samec. Svá teritoria si značí velkými hromadami trusu, které jsou vidět z velké vzdálenosti. Tito přežvýkavci se živí hlavně trávami, bylinami, keři a lišejníky.
Lamy jsou hrdá a tajemná stvoření. Ani ochočená lama se k vám nebude lísat. Myslím ale, že pokud vás nestihne smrdutá sprška, určitě si toto vznešené zvíře oblíbíte.
Vědu pro děti vysílá pravidelně Rádio Junior v pořadu Zvídavec, poslechnout si je můžete zde.