Věda pro děti: Proč vlk nikdy nesežere krkavce? O jejich tajemném přátelství věděli už indiáni

Vlky a krkavce pojí zvláštní vztah, možná by se tomu dalo říci i přátelství. O spojenectví vlků a krkavců se mluví už v indiánské mytologii. Některé důvody, proč jsou tato zvířata viděna často pohromadě, jsou jasné. Ze svého blízkého soužití totiž mají výhody.

VĚDA PRO DĚTI Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlk a krkavec

Vlk a krkavec | Zdroj: Shutterstock

Krkavci dokáží rychle najít uhynulé zvíře, ale svými zobáky neprorazí často tvrdou kůži. Musí tak čekat, až ho jiní predátoři rozsápou. Mají také složitý komunikační systém, a když najdou mrtvé zvíře, dávají to velmi hlasitě najevo. Vlci se podle toho řídí a běží k mršině. Krkavci jsou tedy pro vlky takové oči a uši navíc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč vlk nikdy nesežere havrana? O jejich tajemném přátelství věděli už indiáni

Ptáci také mohou naopak sledovat lovící vlky. A když se vlci nažerou, tak jsou krkavci první na řadě.

Zdá se však, že potřebou jídla vlčí a krkavčí vztah nekončí. Odborníci sledovali také spoustu dalších interakcí.

Krkavci údajně často pošťuchují vlčí mláďata. Dokonce jsou záznamy, na kterých jim krkavec hází klacky nebo se s nimi o klacík přetahuje. Někdy je krkavci zatahali i za ocas, aby je probrali k nějaké akci.

Vědci se domnívají, že někteří krkavci si s konkrétním vlkem vytvoří opravdu hluboké pouto a vyhledávají pak vždy daného jednotlivce a reagují na něj. To jsou ale zatím jen teorie o blízkém přátelství konkrétních jednotlivců a nejsou zatím žádné ověřené důkazy.

Jisté ale je, že se krkavci a vlci vzájemně respektují. Vlci někdy po krkavci chňapnou, ale nezabíjejí je.

Dokonce pokud dojde k nedopatření a krkavec je zabit, vlci ho nesežerou, což u jiných zvířat, například u veverek nebo jiných ptáků, dělají, anebo si s nimi aspoň hrají. Mrtvého krkavce ale většinou jen jemně uchopí a odnesou někam na stranu.

Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme