Velemloci čínští v ohrožení. Ve volné přírodě jsou kvůli pytlákům na pokraji vyhynutí

Zdá se, že dalším zvířetem, jehož přežití ve volné přírodě ohrožuje pytláctví, je velemlok čínský. S informacemi o alarmující situaci velemloků přišli vědci z Londýnské zoologické společnosti, kteří tato zvířata objevili jen ve čtyřech lokalitách ze stovky míst, kde po nich pátrali.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velemlok | Foto: Zoo Praha
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek

Genetické analýzy navíc odhalily, že většina objevených volně žijících velemloků jsou kříženci a nejde tedy o původní druhy.

Příčinou tohoto stavu je přitom opět člověk. Velemloci jsou totiž v Číně oblíbenou pochoutkou a části jejich těl nacházejí uplatnění také v tradiční čínské medicíně.

I proto v zemi existují farmy, kde se velemloci chovají ve velkém. A právě zvířata z těchto farem bývají pro podpoření rozmnožení volně žijící populace vypouštěna do přírody.

Je otázkou, do jaké míry jsou druhy chované na farmách schopny adaptovat se na podmínky asijské divočiny. Z výsledků analýz DNA, kterou zkoumali vědci, ale vyplývá, že mezi volně žijícími mloky dochází ke křížení hned několika druhů.

Odborníci – a to i ti čínští – v současné době volají po přísnější ochraně zbývajících zvířat. Fang Yang z Kunmingského zoologického institutu upozorňuje na nutnost zastavit pytláctví a zamezit ztrátě životního prostředí.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme