Velemloci čínští v ohrožení. Ve volné přírodě jsou kvůli pytlákům na pokraji vyhynutí

Zdá se, že dalším zvířetem, jehož přežití ve volné přírodě ohrožuje pytláctví, je velemlok čínský. S informacemi o alarmující situaci velemloků přišli vědci z Londýnské zoologické společnosti, kteří tato zvířata objevili jen ve čtyřech lokalitách ze stovky míst, kde po nich pátrali.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velemlok

Velemlok | Foto: Zoo Praha
Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek

Genetické analýzy navíc odhalily, že většina objevených volně žijících velemloků jsou kříženci a nejde tedy o původní druhy.

Příčinou tohoto stavu je přitom opět člověk. Velemloci jsou totiž v Číně oblíbenou pochoutkou a části jejich těl nacházejí uplatnění také v tradiční čínské medicíně.

I proto v zemi existují farmy, kde se velemloci chovají ve velkém. A právě zvířata z těchto farem bývají pro podpoření rozmnožení volně žijící populace vypouštěna do přírody.

Je otázkou, do jaké míry jsou druhy chované na farmách schopny adaptovat se na podmínky asijské divočiny. Z výsledků analýz DNA, kterou zkoumali vědci, ale vyplývá, že mezi volně žijícími mloky dochází ke křížení hned několika druhů.

Odborníci – a to i ti čínští – v současné době volají po přísnější ochraně zbývajících zvířat. Fang Yang z Kunmingského zoologického institutu upozorňuje na nutnost zastavit pytláctví a zamezit ztrátě životního prostředí.

Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme