Velký bariérový útes přišel za čtvrt století o polovinu svých korálů. Ničí je stoupající teplota vody

Australský Velký bariérový útes ztratil od roku 1995 polovinu svých korálů. Informuje o tom studie zveřejněná ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B. V největším korálovém systému na světě utrpěly ztráty všechny druhy korálnatců. Jejich největší úbytek nastal v letech 2016 a 2017.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký bariérový útes (ilustrační foto) | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Podle vědců centra na výzkum korálových útesů v Queenslandu může za takzvané bělení korálů globální oteplování, které zvyšuje i teplotu moří.

Oteplování způsobené činností člověka je rizikem pro dlouhodobé přežití útesů i podle australské vlády.

OBRAZEM: Moře špíny. Velký bariérový útes ohrožuje znečištění z australských záplav

Číst článek

Při bělení korálové polypy vylučují řasy, které jinak symbioticky žijí uvnitř. Korály tím nejen ztrácí svou barvu, ale hlavně výživu. To může vést k jejich smrti.

Koráli se mohou zotavit, pokud se obnoví jejich přirozené podmínky pro život, jako je například teplota vody. Proces ale může trvat desítky let. Studie z roku 2019 nicméně zjistila, že poškozené korálí kolonie se těžko regenerují, protože většina dospělých korálů zemřela.

Vědci také uvedli, že odolnost a schopnost Velkého bariérového útesu zotavit se, je ohrožená. Kromě dospělých korálů ubylo i těch mladých.

Podle studie uveřejněné v časopise Proceedings of the Royal Society B jsou nejzasaženější větevníci a stoloví koráli, kteří poskytují útočiště mnoha druhům ryb a jiných mořských živočichů.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme