Moře na Sardinii vyplavilo mrtvou březí velrybu, v žaludku měla přes 20 kilo plastů

Poblíž oblíbeného letoviska Porto Cervo na italském ostrově Sardinie vyplavilo před několika dny moře mrtvou březí samici vorvaně a při pitvě se později v jejím žaludku našlo přes 22 kilogramů plastů. Informoval o tom Světový fond na ochranu přírody (WWF). Podle něj jde o další důkaz, že rostoucí množství plastového odpadu je pro život v oceánech smrtící a že je třeba tento problém globálně řešit.

Tento článek je více než rok starý.

Řím Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtvá velryba (ilustrační foto)

Mrtvá velryba (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka PxHere (CC0 Public Domain)

Zatím není jasné, co smrt osmimetrové samice vorvaně obrovského způsobilo, podle biologů ale mohla uhynout právě kvůli obrovskému množství plastu v trávicím traktu. Samice byla ve vysokém stupni březosti, spolu s ní uhynulo i dvoumetrové mládě.

Lahve, kelímky, tašky i žabky. Žaludek uhynulé velryby obsahoval téměř šest kilo plastového odpadu

Číst článek

V žaludku se našly mimo jiné plastové sáčky a tašky, rybářské náčiní, jednorázové plastové talíře, balení od pracího prášku nebo elektrické kabely.

„Je to další bolestná připomínka, jak zničující dopad má znečištění plasty na naše oceány a jaké škody páchá na mořských živočiších,“ uvedl WWF ve své zprávě. Kvůli plastům často umírají ryby, želvy i kytovci, kteří se do plastového odpadu zamotají nebo ho pozřou.

Například v půlce března se našla na pobřeží Filipín mrtvá velryba se 40 kilogramy plastů v útrobách. Koncem loňského roku se při pitvě uhynulého vorvaně v Indonésii ukázalo, že měl v žaludku šest kilogramů plastů včetně 115 plastových pohárků, 25 tašek a tisícovky dalších kousků plastového odpadu.

S cílem omezit objem plastového odpadu, který se hromadí v oceánech, přijal Evropský parlament minulý týden zákaz výrobků z plastu na jednou použití. Opatření, které ještě musejí schválit členské státy Evropské unie, se týká třeba jednorázových brček, nádobí a příborů nebo tyčinek na čištění uší. Začít platit by mělo za dva roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme