Nepomohly bóje ani slunečník. Velryba, která spolykala 80 plastových sáčků, uhynula

Kupy plastů, které plavou v oceánech a připomínají ostrovy, mají další oběť. V Thajsku v pátek uhynula velryba, která spolykala víc než 80 plastových sáčků. Směs nacucaná vodou vážila několik kilogramů a ucpala jí žaludek. I přes pomoc záchranářů se jí nakonec nepodařilo zachránit.

Bangkok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snímek z videa thajského ministerstva. Pitva ukázala, že velryba měla v žaludku na 80 plastových sáčků. | Zdroj: Reuters

Samce kulohlavce objevili už v pondělí. Velryba byla oslabená a nemohla plavat. Záchranáři ji ošetřovali a pomáhali jí několik dní. Používali třeba bóje, aby ji udrželi nad hladinou a taky slunečníky, aby ji ochránili před sluncem. Při pokusu o záchranu velryba vyzvracela několik igelitek, nakonec ale v pátek odpoledne uhynula.

Snímek z videa thajského ministerstva. Pitva ukázala, že velryba měla v žaludku na 80 plastových sáčků. | Zdroj: Reuters

Následná pitva ukázala, že živočich měl v žaludku na 80 plastových sáčků. Byly nacucané vodu takže vážily zhruba osm kilogramů. Biolog z Univerzity v Bangkoku, kterého cituje agentura AFP uvedl, že velryba kvůli plastovým sáčkům nemohla jíst vydatnější jídlo. Podle stejného vědce uhyne každý rok v thajských vodách kvůli požití plastů na 300 živočichů včetně - kulohlavců, mořských želv či delfínů.

Thajská vláda podle BBC zvažuje zavedení poplatků na používání plastových tašek. Thajci totiž patří mezi vůbec největší spotřebitele plastových sáčků na světě. Komise navrhla zákaz na jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka.

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans minulý týden varoval, že lidstvu hrozí zadušení plastovým odpadem a dodal, že ho v oceánech za chvíli bude víc než ryb. Komise chce, aby členské země a europarlament návrh projednaly přednostně a unie ho stihla schválit do evropských voleb v příštím roce.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme