Velryby ve Francouzské Polynésii čelí vzrůstajícímu náporu turistů. Vláda bude zavádět nová opatření
Popularita takzvané velrybí turistiky ve Francouzské Polynésii roste. Mořští savci tak čelí vzrůstajícímu tlaku, říká polynéská vláda. Proto přichází s novými pravidly pro velrybí turistiku. Ta mají omezit počet lodí, které mohou přijít se savci do kontaktu. Podle některých však nejsou dostatečná. „Vláda vydává stále další povolenky pro pozorování velryb místo toho, aby počet lodí omezovala,“ kritizuje jeden provozovatel velrybích výprav.
Některé ostrovy v Tichém oceánu povolují plavání s keporkaky. Mezi ně se řadí i Tonga a Francouzská Polynésie. Ta je druhým největším útočištěm pro tyto mořské savce na světě. Velryby se každoročně vrací do teplých vod obklopující Francouzskou Polynésii, aby zde porodily mláďata a odpočinuly si. Poté je totiž čeká dlouhá cesta do Antarktidy.
V USA vyvinuli aplikaci na identifikaci velryb. Do poznávání kytovců se ročně zapojí na 13 milionů lidí
Číst článek
Turistický ruch ve Francouzské Polynésii využívá vyšší koncentrace mořských savců. Turistům tak nabízí plavání s velrybami nebo jejich pozorování. V posledních letech toto odvětví cestovatelského průmyslu zaznamenává vzrůstající popularitu. Například počet certifikovaných provozovatelů velrybích výprav se mezi lety 2023 a 2024 zvýšil z 60 na 90, uvádí The Guardian.
Vzrůstající obliba velrybího turismu však podněcuje obavy o zdraví a blahobyt velryb. Vláda Francouzské Polynésie vydala studii, která uvádí, že „zvyšující se tlak na velryby kvůli lidským aktivitám představuje zásadní risk pro tato křehká zvířata. Kytovci mohou být během dne vytrvale obtěžováni“. Proto se vláda rozhodla přejít ke krokům, jak tuto aktivitu omezit. Od roku 2025 má dojít k novým omezením. Mezi ně patří snížení počtu lodí, které mohou přijít do kontaktu s kytovci, nebo změna vzdálenosti, na kterou se mohou přiblížit soukromé lodě.
Někteří zástupci turistického průmyslu jsou však toho názoru, že vláda nedělá dostatek pro ochranu mořských savců. Podle zakladatele jedné z agentur provozující velrybí turismus Temoana Pooleho „vláda vydává stále další povolenky pro pozorování velryb místo toho, aby počet lodí omezovala“.
Navíc od roku 2025 dojde ke zkrácení vzdálenosti, kterou lidé musí od velryb držet z 30 na 15 metrů. Toto rozhodnutí je však kritizováno odborník. „Tyto velryby mají 15 metrů. Vy se dostanete na vzdálenost 15 metrů a jste v přímé blízkosti jejich největší zbraně, což je jejich ocas… Byl bych velmi opatrný, pokud by tam byla snaha o kontakt na takovou vzdálenost.“ říká Mark Orams odborník na mořský turismus.
Chytré velryby. Keporkaci vyrábí a užívají nástroje k lovení, potvrdila nová studie
Číst článek
Lidé by se podle něho měli vyhýbat hlavně matkám s mláďaty. Ze studie, které je spoluautorem, totiž vyplývá, že plavání s velrybami má negativní efekt na matky a jejich mláďata.
Období ticha
Keporkaci jsou v polynéské tradici vnímáni jako posvátná zvířata. Důležitost těchto savců v polynéské kultuře dokládá fakt, že v roce 2024 došlo k podepsání dohody mezi domorodými vůdci pacifických ostrovů o udělení statutu osobnosti. To má velrybám zajistit lepší zacházení.
Někteří odborníci se zasazují o vznik povinných „období ticha“, kdy by byl k velrybám zakázaný přístup. „Ve druhé největší rezervaci mořských savců na světě bychom mohli očekávat existenci období bez lidské aktivity, abychom naplnili původní smysl rezervace,“ myslí si mořská bioložka a zakladatelka neziskové skupiny Mata Tohora Agnès Benetová.
Podle odborníků i místních však nemusí dojít k přerušení této oblíbené atrakce úplně. Velrybí turismus může být i respektující a etický. Například část zisků z tohoto průmyslu se investuje do výzkumu velryb nebo podpory místních komunit.