Z kontroverzního ‚vězení‘ v Rusku byly odvezeny a vypuštěny do moře poslední kosatky

Poslední dvě kosatky z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě jižně od Vladivostoku se dostaly na svobodu. Po pět dnů trvající přepravě byly vypuštěny do Ochotského moře. Podle ruských médií to v úterý oznámil Výzkumný ústav rybolovu a oceánografie Ruské federace (VNIRO).

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosatka dravá (Orcinus orca)

Kosatka dravá (Orcinus orca) | Foto: public domain, Magnus Lewan

Ve vodní nádrži nacházející se v zátoce Sredňaja, asi 80 kilometrů jihozápadně od Vladivostoku, bylo původně drženo 11 kosatek a 90 běluh odchycených na volném moři. Poslány měly být do akvárií. Poté, co se kolem jejich osudu zvedla po celém světě vlna protestů, byly postupně vypouštěny zpět do moře. Jedna kosatka a tři běluhy podle VNIRO zmizely.

Ruské vězení pro velryby. Drží je v malých ledových nádržích, aby je poslali do Číny, tvrdí ochránci

Číst článek

Poslední kosatky, samice Charju a samec Forest, a spolu s nimi šest běluh musely cestou na svobodu urazit 1800 kilometrů. Z místa na pobřeží Ochotského moře pak byly kosatky v klecích u katamaranu přepraveny půl kilometru od břehu a vypuštěny.

Obě chvíli kroužily u břehu a poté zamířily na volné moře. Vědci budou jejich další pohyb monitorovat z družic díky sledovacím zařízením, která kytovcům nainstalovali. Běluhy byly do vody puštěny přímo u břehu.

Vypouštění kosatek a běluh ze zátoky Sredňaja se uskutečnilo ve čtyřech etapách. První dvě kosatky byly osvobozeny 27. června, další tři 16. července a opět tři 6. srpna. Spolu s nimi se na svobodu postupně dostávaly i běluhy, nicméně není jasné, zda nějaké v zařízení ještě jsou a případně kolik.

Video z dřívějšího vypouštění velryb do Ochotského moře:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme