Z kontroverzního ‚vězení‘ v Rusku byly odvezeny a vypuštěny do moře poslední kosatky

Poslední dvě kosatky z kontroverzního ruského zařízení na Dálném východě jižně od Vladivostoku se dostaly na svobodu. Po pět dnů trvající přepravě byly vypuštěny do Ochotského moře. Podle ruských médií to v úterý oznámil Výzkumný ústav rybolovu a oceánografie Ruské federace (VNIRO).

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kosatka dravá (Orcinus orca) | Foto: public domain, Magnus Lewan

Ve vodní nádrži nacházející se v zátoce Sredňaja, asi 80 kilometrů jihozápadně od Vladivostoku, bylo původně drženo 11 kosatek a 90 běluh odchycených na volném moři. Poslány měly být do akvárií. Poté, co se kolem jejich osudu zvedla po celém světě vlna protestů, byly postupně vypouštěny zpět do moře. Jedna kosatka a tři běluhy podle VNIRO zmizely.

Ruské vězení pro velryby. Drží je v malých ledových nádržích, aby je poslali do Číny, tvrdí ochránci

Číst článek

Poslední kosatky, samice Charju a samec Forest, a spolu s nimi šest běluh musely cestou na svobodu urazit 1800 kilometrů. Z místa na pobřeží Ochotského moře pak byly kosatky v klecích u katamaranu přepraveny půl kilometru od břehu a vypuštěny.

Obě chvíli kroužily u břehu a poté zamířily na volné moře. Vědci budou jejich další pohyb monitorovat z družic díky sledovacím zařízením, která kytovcům nainstalovali. Běluhy byly do vody puštěny přímo u břehu.

Vypouštění kosatek a běluh ze zátoky Sredňaja se uskutečnilo ve čtyřech etapách. První dvě kosatky byly osvobozeny 27. června, další tři 16. července a opět tři 6. srpna. Spolu s nimi se na svobodu postupně dostávaly i běluhy, nicméně není jasné, zda nějaké v zařízení ještě jsou a případně kolik.

Video z dřívějšího vypouštění velryb do Ochotského moře:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme