Na australské pláži uvízlo 150 velryb. Většina uhynula, posledních 10 se snaží zachránit dobrovolníci

Na západě Austrálie uvízlo na pláži asi 150 velryb. Na místě probíhají záchranářské akce, kterých se účastní stovka dobrovolníků. Podle ministerstva pro rozmanitost a ochranu přírody přežilo pouze 10 zvířat.

Perth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyplavení velryb na mělčinu v Západní Austrálii | Foto: Social Media | Zdroj: agentura Reuters

Na velryby upozornil v pátek ráno rybář v Hamelin Bay, asi 300 km jižně od Perthu. Podle Australské rozhlasové společnosti jsou na pláži desítky záchranářů. O záchranu velryb se snaží stovky lidí, jak informuje BBC.

„Kdy a kde se zvířata pokusíme přesunout zpátky do moře, záleží na jejich odolnosti či povětrnostních podmínkách,“ řekl Jeremy Chick z ministerstva pro biologickou rozmanitost a ochranu přírody.

Zákaz vstupu na pláže

Úřady v Západní Austrálii vyhlásily varování před žraloky a zakázaly obyvatelům vstup na pláže. „Je možné, že mrtvá a umírající zvířata přilákají žraloky na pobřeží,“ stojí v prohlášení ministerstva rybolovu.

Podle australských mořských biologů jsou vyvržené velryby z druhu kulohlavců. Dorůstají délky až 5 metrů a vyskytují se v tropických a subtropických vodách. Jsou známé tím, že žijí v hejnech. I proto v případě jejich vyplavení na pláže nacházejí záchranáři desítky velryb pohromadě. 

Podle vědců příčina vyplavování velryb na mělčinu není známá. Může se jednat o zranění, stáří, navigační chyby nebo sociální vazby. Některé velryby uvízlé na mělčině mohou vysílat nouzové signály, což přiláká více zvířat, která také uvíznou.

K největšímu vyplavení v Západní Austrálii došlo v roce 1996, kdy na pláži uvízlo 320 velryb.

Markéta Ptáková, Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme