Šití ran nebo vyšetření per rectum. Studenti veteriny v Brně mají nové výukové centrum

Ošetření ran, resuscitace domácích mazlíčků nebo vyšetření plodnosti dobytka. To vše si můžou od tohoto semestru lépe zkoušet budoucí veterináři v Brně. Na veterinární univerzitě tam totiž mají nové simulační centrum. Je jediné takové v celé republice. Výuka je tam na umělých a často i elektronických modelech zvířat.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Novák z Kliniky chorob psů a koček právě začal výuku v novém univerzitním simulačním centru. Je tam s ním i deset studentů, kteří se učí, jak držet chirurgické nástroje a zašívat řezné rány. Jde o jediné veterinární simulační centrum v České republice. Studenti se v něm zatím učí jen pár týdnů, od začátku tohoto semestru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Studenti se v simulačním centru učí například šít rány nebo vyšetřovat krávy

„Dají se tu natrénovat skoro všechny klinické dovednosti od každodenních úkonů, jako jsou odběry vzorků nebo vázání obvazů, až po pokročilejší chirurgické zákroky,“ přibližuje kapacity centra Novák.

Učebna disponuje mnoha modely. Ať už jde o zlomené tlapky, které se studenti učí rovnat, nástroje pro nácvik odběrů krve, nebo plyšového psa, kterého něco trápí.

„Tohle je model, na kterém se používá fonendoskop, a na modelu můžeme naposlouchat srdeční a dechové ozvy,“ vysvětluje Novák a říká, že plyšový pacient rozhodně není zdravý a trpí onemocněním, kterému se říká PDA – perzistentní ductus arteriosus.

Modelových zvířat má ale učebna víc. Například psa, na kterém se dá vyzkoušet resuscitace. Ta je v některých věcech podobná jako u lidí.

„Je tu možné vyzkoušet endotracheální intubaci a dýchat za pacienta pomocí stroje,“ říká Novák z Kliniky chorob psů a koček.

Velká zvířata

Nové simulační centrum má i sekci velkých zvířat, té dominuje model koně v životní velikosti, který se dá rozdělat podle výukových potřeb. „Jde hlavně o části důležité pro rektální vyšetření, které se u koní často provádí,“ vysvětluje Zuzana Lepková z Kliniky chorob koní Veterinární univerzity Brno.

‚Fena umírala bez pomoci.‘ V Karlovarském kraji chybí veterinární pohotovost, má se to změnit

Číst článek

Doplňuje, že student pak přistoupí ke koni zezadu, nadzvedne mu ocas a provede vyšetření stejně jako u reálného koně.

Tomáš Páleník z Kliniky chorob přežvýkavců a prasat ukazuje model reprodukční soustavy krávy. „Zaprvé si na tom mohou vyzkoušet zasunutí ruky do rekta zvířete a kontakt s reprodukčním aparátem,“ říká Páleník, zatímco si nasazuje rukavici a na modelu nahmatává kraví vaječníky.

„Tady můžeme nahmatat smyšlené nálezy, které musí studenti objevit,“ vysvětluje dál Páleník.

Modely budou v simulačním centru univerzity přibývat. Až se na nich studenti vše potřebné naučí, budou pracovat i s živými zvířaty.

Michal Šafařík, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme