Vichřice přerušila migraci ptáků do teplých krajů, zůstali na Slovensku

Silný vítr, který se střední Evropou o víkendu přehnal, ovlivnil také život zvířat. Přerušil například stěhování ptactva do teplých krajů. Upozorňují na to slovenští ornitologové, podle kterých jsou u našich východních sousedů vidět druhy, které se tam běžně nevyskytují.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi druhy, které svůj let do teplých krajin přerušily, je i červenka obecná. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Ochránci dravců na Slovensku tvrdí, že se ptáci zastavili a čekají, kdy budou moct ve svém putování pokračovat. Jde většinou o druhy ze severní a severovýchodní Evropy a Slovensko pro ně představuje jakousi křižovatku do jižních krajů.

Mezi ptáky, kteří se na Slovensku zastavili, je třeba králíček obecný, strnad rákosní nebo červenka obecná. Podle ornitologů můžou lidé ptákům pomoci tím, že je začnou přikrmovat předtím, než odletí dál. Do krmítek mají dávat třeba slunečnicová semínka, zrní nebo kusy jablek.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme