Fotopast v národním parku České Švýcarsko odhalila šest nových vlčat. Stejná smečka měla loni jen tři

Vlkům se v národním parku České Švýcarsko daří. Potvrzují to záběry z fotopastí umístěných v chráněné oblasti. Letos se na nich objevilo šest vlčích mláďat. Loni vyvedla stejná smečka jen tři štěňata. Navíc se vědcům podařilo na území Šluknovského výběžku odchytit dvě dospělá zvířata, kterým nasadili obojek. Mohou tak sledovat pohyb i životní styl těchto predátorů.

Tento článek je více než rok starý.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedna z fotopastí, která vlky vyfotila, se nachází mezi Doubicí a Kyjovem. „Tady máme fotopast už spoustu let. Je to místo, kde se vlci pravidelně prochází a značkují,“ říká Lukáš Žák z České zemědělské univerzity.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z národního parku České Švýcarsko, kde fotopasti objevily šest vlčích mláďat

Fotopast se nachází vysoko na kmeni stromu, k přístupu je tedy potřeba žebřík.

„Je tady hranice dvou teritorií, chodí sem vlci ze dvou smeček. První smečka je původní Lužická. A pak je tu nově ustanovené teritorium, které je mezi Hohwaldem a Lužickou smečkou. Letos se u této nové smečky potvrdila reprodukce,“ komentuje Žák letošních šest vlčat, které fotopast zachytila.

Kromě toho už mají vědci skoro půl roku možnost sledovat pohyb jednoho ze zvířat, které patří ke smečce zachycené na kyjovské fotopasti. „Máme tady vlka s obojkem, takže máme velmi zajímavá data,“ popisuje.

Jak vlci loví a odpočívají

Na začátku roku se výzkumníkům podařilo odchytit i jednu fenu z přeshraniční smečky Hohwald. „Jsou to rezidentní zvířata. Jde o první dospělé vlky z toho rodičovského páru, který se nám podařilo chytit. Máme tak velmi detailně zmapované teritorium obou chycených zvířat,“ dodává Žák.

Chybí systém péče o zraněné šelmy, říká stopařka vlků Kadlecová. Případ vlčka Bubly by to mohl změnit

Číst článek

Co všechno obojek umí? Například trasovat pohyb vlků. „Udělá čáry na mapě, které jsou spojnice bodů, kde je obojek nastavený na odesílání pozice jednou za tři hodiny,“ vysvětluje.

Vědci tak mají po dva roky velmi dobrou příležitost poznávat díky datům z obojků, kde se zvířata pohybují, kde odpočívají, loví a jak vedle sebe obě smečky žijí.

„Loni jsme měli v národním parku tři vlčata,“ upřesňuje mluvčí parku Tomáš Salov. Letošních šest štěňat zachytila fotopast přesně v ten den, kdy začalo v Českém Švýcarsku hořet. „Je to zvláštní shoda okolností. Naštěstí ty fotografie nepocházejí ze stejné oblasti, kde začalo hořet,“ dodává Salov.

Daniela Pilařová, mfk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme